• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Instrukcja pożarowa – co warto wiedzieć, co trzeba mieć na uwadze?

Ochrona przeciwpożarowa to materia niezwykle ważne w ramach każdego budynku. Co się kryje pod tym pojęciem? Wpisując w wyszukiwarkę określenie „szkolenia ppoż Warszawa” uzyskujemy liczne oferty kursów. Czego możemy się po nich spodziewać?

płonący budynek

Autor: 111 Emergency
Najprawdopodobniej każdy, kto był zainteresowany wynikami, jakie da wstukanie formuły „szkolenia ppoż Warszawa” rozgląda się za firmą, która specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń, których uczestnicy mogą zapoznać się z problematyką ochrony przeciwpożarowej. Podczas tego rodzaju zajęć uczestnicy mają szansę nauczenia się, jak powinno się reagować w sytuacjach zagrożenia pożarem. Kursy z reguły opierają się więcej na stronie na symulacjach, dzięki czemu nauka jest dużo bardziej skuteczna. Podczas szkoleń można uświadomić sobie, jak w mgnieniu oka rozwijają się płomienie, jak właściwie stosuje się gaśnice, jak powinna wyglądać ewakuacja w razie pojawienia się ognia. Są to umiejętności niezwykle znaczące. Trzeba bowiem pamiętać, że w razie rzeczywistego niebezpieczeństwa zazwyczaj paraliżuje nas panika. Wypracowanie konkretnych zachowań może okazać się nie do przecenienia, jeśli znajdziemy się w centrum pożaru – tutaj.

alarm pożarowy

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/
Następną istotną kwestią jest instrukcja ppoż, inaczej instrukcja bezpieczeństwa pożarowego lub instrukcja przeciwpożarowa lub pożarowa to dokument, który bezwzględnie musi znajdować się w lbudynku przez cały czas, w którym budynek ten jest użytkowany. Instrukcja ppoż musi być dostępna od chwili odbioru budynku przez PSP. Chodzi przede wszystkim o budynki publiczne, na przykład szpitale, urzędy miast, przedszkola, szkoły, sądy a także wszelkiego rodzaju magazyny, hotele, hurtownie czy pensjonaty. Instrukcja przeciwpożarowa jest wymagana w przypadku budynku o wielkości, którą określa się na 1000 m3 kubatury, czyli około 300 m2 powierzchni. Na rynku działają rozmaite firmy, które proponują usługi obejmujące sporządzenie instrukcji przeciwpożarowej.Omawiany dokument może składać się z części opisowej, graficznej oraz załączników. Co więcej trzeba go aktualizować co najmniej co dwa lata.