• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Warto zapoznawać się z prawami i obowiązkami, które nas dotyczą, gdyż jest to przydatne w codziennej pracy

Badania wskazują, że wielu uczniów szkół nie posiada ugruntowanej wiedzy na temat zagadnień prawnych, ekonomicznych i tym podobnych. Pomimo że w placówkach edukacyjnych są prowadzone lekcje takie jak podstawy przedsiębiorczości, to jednak nie wystarczają one do tego, by młody obywatel obecny na rynku pracy wiedział, co dokładnie kryje się za różnymi obcobrzmiącymi nazwami, np. z zakresu prawnego. Nie warto liczyć na to, że w czasie swojego życia młodzi ludzie nadrobią zaległości, bowiem w praktyce okazuje się, że wielu z nich zdąży do tego czasu popełnić niemało błędów, za jakie przyjdzie im zapłacić.

pracownicy

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo często jest więc i tak, że jako dorośli ludzie nie znamy chociażby podstawowych praw pracowniczych i zastanawiamy się czy skrócenie okresu wypowiedzenia (sprawdź szczegóły) w naszym przypadku mieści się w normach lub co robić, by móc ubiegać się o dodatkowe wolne. Niektórzy mają już pod tym względem rozeznanie, ale równie sporo osób nie wie co w takim wypadku robić. Co zatem możemy zrobić, by było inaczej? Z pewnością warto zainwestować pieniądze w kampanie reklamowe, jakie uświadamiałyby młodych i dojrzałe osoby, że warto zapoznawać się z prawami i obowiązkami, które mamy, gdyż z takiej wiedzy wynikają wyłącznie same korzyści.

Wewnętrzny opór, jaki odczuwa wielu ludzi, skutecznie odpycha od podjęcia jakiegokolwiek działania w kierunku zmienienia tej fatalnej sytuacji Niekiedy proste umiejętności, typu oblicz netto z brutto, (link referencyjny) mogłyby nam znacznie ułatwić życie, o ile wiem jak to zrobić. Nie da się ukryć jednak, że nie każdy z nas potrafi sobie poradzić nawet z prostymi zadaniami tego typu.

Jeśli jest tak, że znajdujemy się w niekorzystnej sytuacji i sami nie wiemy, jak sobie dać radę, a na dodatek mamy nie zawsze dobrego szefa, to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie kancelarii prawniczej, w której dowiemy się, jakiego rodzaju prawa nam przysługują i co w praktyce możemy zrobić, by rozwiązać swoje problemy, które zaistniały. Kiedy indziej analizujemy, czy dana darowizna (kliknij ten link) obciążona będzie podatkiem, albo jak można w pełni legalnie sprzedać swój kawałek ziemi. Oczywistym jest, że nie będziemy wiedzieć wszystkiego, dlatego nie bójmy się pozyskiwać wiedzy z innych źródeł i pukać do drzwi specjalistów, takich jak chociażby prawnicy.