• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Odlew jako rzecz odlewana w szablonie

Jakikolwiek przedmiot odlany w formie jest zwany odlewem. Jednak przeważnie nazywa się tak jedynie te przedmioty, które nie wymagają zupełnie, lub prawie wcale dalszej obróbki mechanicznej. Wzory z których wykonuje się szablony odlewnicze są trochę większe od wyrobów końcowych.

odlewnia aluminium

Jest to nieodzowne, bowiem tuż po zestaleniu, gdy metal jest gorący, odlewy są raczej większe aniżeli się wymaga, jednak kurczą się, gdy metal ostygnie. Jednakże zazwyczaj wzorzec różni się nieco od ostatecznej formy odlewu ze względu na niezbędność uwzględniania rozmaitych elementów technologicznych znaczących dla należytego skonstruowania skomplikowanych odlewów. Odlewanie jest techniką wykonywania przedmiotów za pomocą zapełniania form ciekłym metalem, albo stopem. Im bardziej trudny układ ma mieć odlew, tym trudniej sporządzić dobrą formę. Odlewnictwo aluminium – www może być postępowaniem prostym, lub skomplikowanym. Wszystko zależy od tego jaki układ pragniemy osiągnąć i jaki surowiec obrabiamy. Odlewy wykonuje się ze staliwa, żeliwa, stopów aluminium, magnezu, miedzi. Odlewanie stosuje się wówczas, gdy pozostałe techniki byłyby zbyt drogie.

Gatunki aluminium do przeróbki plastycznej nie poddają się ulepszaniu termicznemu, zabiegi termiczne wykorzystuje się w trakcie przeróbki plastycznej, jeśli półprodukt na skutek zgniotu stracił zdolność do odkształcania, lub żeby zdobyć stan miękki, bądź półtwardy z twardych produktów. Wyżarzanie odprężające – (poznaj dodatkowe informacje) w odniesieniu do rodzajów aluminium do modyfikacji plastycznej wykorzystuje się, kiedy materiał na skutek zgniotu stracił zdolność odkształcania, a proces nie został jeszcze skończony.