• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

O czym pamiętać jak wybieramy nagrobek? Jakie sprawy są najbardziej istotne? Co jest najbardziej kluczowe?

W życiu każdego z nas pojawia się śmierć, gdy umiera kochana oraz znana nam osoba. To jeden z najbardziej trudnych momentów w życiu, ale pomimo to należy sobie z nim dać radę, żeby najlepiej zorganizować pogrzeb. Jedną z najbardziej ważnych kwestii jest wybór nagrobka. Jak wybrać, aby był najbardziej dopasowany?

nagłówek granitowy

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com

Nagrobki są różne pod względem wielkości, są tak więc nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne, dziecięce czy coraz bardziej znane urnowe. Początkowo powinniśmy zdefiniować, jaki typ nagrobków jest dla nas najlepszy, ponieważ jak już będzie to sprecyzowane łatwiej nam będzie pomyśleć o następnych kwestiach. Następną niezbędną rzeczą jest informowanie zakładu kamieniarskiego o takiej sprawie, czy nagrobek zostanie zamontowany na ziemi lub także w miejscu pochówku znajduje się wybetonowany grobowiec. https://tborkowski.pl/nagrobki-podwojne.

Jak mamy do czynienia z takim drugim przypadkiem powinniśmy znać dokładne wymiary grobowca, bo będzie to podstawą do obliczenia ilości materiału obowiązkowego do jego obudowy. Poza wielkością, nagrobki są w stanie wyróżniać się również materiałem, z jakiego są zrobione. Są więc propozycję jak lastriko, sztuczne kamienie, są nagrobki granitowe, są tzw. konglomeraty, na przykład aglomarmur. Poza najbardziej popularnym – nagrobkiem granitowym, istnieją również marmury, piaskowce czy wapienie. Różnice w wyborze tego typu materiałów są dosyć znaczne, co sprawia, że mamy do wyboru znacząca rozpiętość w cenach oferowanych nagrobków – tutaj znajdziesz więcej informacji.

Rozpiętość tego typu jest w stanie nawet mieć od kilkuset złotych za najprostszy nagrobek do także kilkunastu tysięcy zł. za bardzo porządne nagrobki z najdroższych odmian naturalnych kamieni. Kolejną kwestią, jaka ma wpływ na cenę nagrobka jest kształt oraz zaawansowanie projektu. Zakłady kamieniarskie mają bardzo często swoje katalogi z wzorami przygotowanych nagrobków. Można też zamawiać nagrobki według indywidualnego projektu, ale pamiętajmy ponadto, że proste, regularne kształty są łatwiejsze do zrobienia, a również mniej czasochłonne, więc ich koszt będzie mniejszy. Dobrze o tym pamiętać, gdy będziemy musieli zdecydować się na nagrobek.