• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Z jakiego powodu balustrady stanowią tak ważny element w naszych domach, zalety użycia do nich szkła.

Balustrady pełnią ważną rolę w budynkach i obiektach. W pierwszej kolejności ich głównym zadaniem będzie ochrona zabezpieczenie schodów i balkonów, przez co chodząc po nich jest się zabezpieczonym przed upadkiem. Lecz oprócz tego będą również mieć ważne znaczenie dekoracyjne, ponieważ dobrze dopasowane potrafią bardzo ciekawie ozdobić bryłę obiektu. Balustrady występują w dużej ilości odmian, z jakich najczęściej można spotkać balustrady schodowe i balkonowe. Różne są też rodzaje surowców na nie używanych.

szklana balustrada

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Konstrukcje przeważnie robi się z drewna albo metalu, bardzo dużą popularnością cieszy się także szkło. Niezwykle różnorodna jest także ilość oferowanych modeli i wzorów – Adamowski Arkadiusz FHU DA-BUD. Tu tak naprawdę nie ma żadnego ograniczenia co do tego, jak łączy się ze sobą poszczególne elementy, tu w sumie wszystko zależeć będzie od pomysłu osoby która będzie projektować ten element wyposażenia. Oczywiście koniecznym warunkiem będzie to, aby spełniały one wszystkie zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim więc muszą być należycie solidne i wytrzymałe.

szkło w budownictwie

Autor: Newtown grafitti
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów do konstrukcji balustrad jest szkło. Rzecz jasna nie dokładnie takie, które stosuje się w klasycznych, normalnych oknach, bo nie byłoby to zbyt bezpieczne. Do produkcji balustrad stosowane jest hartowane szkło, często z dodatkową warstwą folii zabezpieczającej, dzięki czemu jest ono dużo bardziej solidne i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Balustrady szklane oferowane są w dużej ilości odmian – u mnie ten szklarz wykonał dobrą robotę. Szkło świetnie wygląda z drewnem oraz metalem, w takim przypadku szkielet jest wykonany z tego właśnie materiału, za to wypełnieniem są tafle szklane. Innym rodzajem tego typu balustrad są wykonane całkowicie ze szklanych płyt. Przy takim rozwiązaniu przykręca się je do boków balkonów i schodów, na górze montuje poręcz i całość będzie tworzyć wytrzymałą, solidną konstrukcję. Balustrady szklane z reguły robi się na wymiar pod konkretne przeznaczenie, więc do ich realizacji potrzebny będzie jakiś doświadczony szklarz, który przygotuje odpowiednie elementy.