• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Co pełni tu najważniejszą rolę?

Chodzenie do dentysty to dla dużej ilości ludzi nieprzyjemna konieczność. Najczęściej jest to związane ze sporym stresem. Musimy jednak wiedzieć, że możemy tych nieprzyjemności uniknąć. Należy tylko właściwie oraz systematycznie dbać o higienę jamy ustnej, a wtedy prócz ładnego uśmiechu i świeżego oddechy pożegnamy się ze stresującymi wizytami u dentysty. Jak zatem powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowa higiena jamy ustnej zaczyna się w naszym domu. Dużo zależy od tego ile razy oraz z jaką starannością czyścimy zęby. To może wydawać się banałem, jednak należy zadbać o dokładne czyszczenie zębów. Minimum dwa razy w ciągu dnia przez trzy minuty, chociaż przydałoby się po każdym posiłku. Do tego trzeba używać nici, która jest koniecznością, jeśli pragniemy mieć zdrowe przestrzenie miedzy zębami. To właśnie w tych miejscach często robi się próchnica – więcej pomocnych wskazówek. Pozostałości jedzenia zalegającego w tym miejscu są trudne do usunięcia tylko przy użyciu szczoteczki. Oprócz tego stykające się ze sobą zęby zarażają się od siebie próchnicą i w ten sposób psuje się nie pojedynczy ząb, ale dwa zęby od razu. Oprócz tego środek do płukania jamy ustnej pozwoli nam pozbyć się bakterii, które mogą wywoływać próchnicę, choroby dziąseł czy nieświeży oddech. Duże znaczenie ma też podjadanie między posiłkami, jeżeli będziemy szczotkować zęby po każdym posiłku to jedząc w między czasie będą one dłużej narażone na złe działanie pokarmów zalegających między zębami.

uśmiech

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Duże znaczenie ma w tym temacie stomatologia zachowawcza, jaką niektórzy z reguły bagatelizują. Chodzi o to by przynajmniej co pół roku wybrać się do dentysty i skontrolować stan naszej jamy ustnej. Tego typu wizyty nie będą dla nas stresujące, gdyż w tym krótkim czasie między kontrolami, przy dobrym dbaniu o higienę jamy ustnej nie powinniśmy mieć nowych ubytków.

W sytuacji jeśli masz zamiar przeczytać poza tym też inne podobne dane na przedstawiany wątek, to więcej zobaczysz na portalu (ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/cityinfo.php), do którego odnośnik jest tu.

Nawet jeśli czasami mieliśmy gorsze dni i troszkę zaniedbywaliśmy codzienne zabiegi, to najwyżej zrobi nam się mały ubytek, który spokojnie stomatolog zaleczy przy okazji tej kontrolnej wizyty. Nie powinno się to wiązać z długim i bolesnym leczeniem. Istotne jest także przynajmniej raz w roku pozbycie się kamienia nazębnego. Prócz tego, iż kiepsko się prezentuje, może również powodować choroby dziąseł doprowadzające w konsekwencji do dużych problemów ze zdrowiem, na przykład paradontozy.