• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Dlaczego korzystnie używać odzież roboczą? Jakie są najistotniejsze przesłanki za tym, aby ją stosować?

Należy przyznać, że w naszym kraju do tematu bezpieczeństwa w pracy nie podchodzi się za bardzo poważnie. Efektem tego są różne wypadki, które zdarzają się każdego roku w różnych częściach Polski. Te wypadki spowodowane są właśnie przez brak optymalnej odzieży roboczej albo nie dostosowaniu jej do obowiązujących standardów i wymagań.

Dość często ten temat pomijany jest na stanowisku pracownika fizycznego, na przykład w takich branżach takiego rodzaju budowlana czy produkcyjna, a faktycznie to tam ryzyko utraty zdrowia lub życia jest najbardziej znaczne. Noszenie odzieży roboczej jest niezbędne z wielu powodów. Najbardziej istotnym jest ochrona ciała pracownika, więc zawsze powinny posiadać odzież osoby, jakie mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Znaczy to, że zabezpieczone muszą być drogi oddechowe i oczy za pomocą specjalnych masek, a również ręce przez rękawiczki.

Sprawdź ubrania dla pielęgniarek.

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Pracownik fizyczny który dźwiga ciężkie przedmioty musi zakładać taką odzież, w skład której wchodzi co oczywiste obuwie ochronne. Chroni ono place u stóp przed zmiażdżeniem lub złamaniem. Kolejną przyczyną, dla której konieczna jest odzież – odzież używana robocza, jest zachowanie zasad higieny pracy, bardzo często w przypadku wytwarzania artykułów spożywczych oraz bezpośredniego kontaktu z nimi. Mówimy tutaj o gastronomii, a więc odzież dla kucharzy jest bardzo konieczna. Warunkiem dopuszczenia artykułu spożywczego do sprzedaży jest używanie tego typu odzieży przez zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym. Tego typu odzież – cream hurt efektywnie chroni przed zanieczyszczeniem i zakażeniem żywności. Ciężko sobie także wyobrazić pielęgniarkę bez kitla, odzież dla pielęgniarek to konieczność, o której nawet nie trzeba przypominać.

Niezwykle istotnym celem noszenia odzieży roboczej jest po prostu ochrona przed zabrudzeniami w okresie wykonywania pracy. Odnosi się to zwłaszcza do zatrudnionych w usługach porządkowych – czytaj . No i wreszcie, bardzo ważnym powodem, dla jakiego powinniśmy nosić tego rodzaju odzież jest ochrona wybranych części ciała, które są narażone na uszkodzenia. I nie mówimy tu o czymś stricte mechaniczne. Przykładowo takim typem ochrony są nauszniki albo zatyczki do uszu, które wytłumią hałas. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w niektórych branżach bez tego elementu.

Więcej: