• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakładaniu własnej działalności.

Po ukończonych studiach czy innej szkole, wielu młodych ludzi myśli, co zrobić ze swoim życiem zawodowym, ponieważ możliwości kariery i dróg wyboru pracy zawodowej jest naprawdę wiele. Można spróbować swoich sił w korporacjach czy mniejszych instytucjach lub zorganizować prywatną działalność gospodarczą. I tu rozpoczynają się przysłowiowe schody i trudności.

W firmie

Autor: rikkiprince
Źródło: http://www.flickr.com
Większa część z nas zapewne po jakimś czasie dostrzega minusy pracowania u kogoś innego. Idealnym rozwiązaniem wydaje się praca „na indywidualne konto”, bez stresu i kontrolującego stale szefa. Jednak będąc posiadaczem własnej firmy, należy liczyć się z tym, że całkowita odpowiedzialność właściwie za wszystko spoczywa na naszych barkach. Należy pamiętać, że o własną firmę powinno się dbać cały czas, w tym też monitorować samych siebie oraz naszych współpracowników, czy np. gdzieś nie znajduje się nielegalne oprogramowanie w firmie, gdyż ktoś z naszej firmowej ekipy mógł przez przypadek lub również dla wygody założyć nielegalnie oprogramowanie chronione prawami autorskimi, a tym samym narazi nas na dotkliwe kary finansowe.

Ważnym zagadnieniem bądź nawet kłopotem może być przeliczenie podatku Vat, ponieważ może on być inny w zależności od danego produktu, towaru czy usługi. Księgowość to ważny dział w firmie, dlatego też warto mieć nad nim baczną kontrolę i zaangażować profesjonalistów, jacy znają się na swojej branży, wdrożonych zmianach w prawie oraz kodeksie, którzy wiedzą na przykład jak odliczyc internet od podatku czy jak ma być opracowana faktura na podstawie paragonu.

Niestety, przy prowadzeniu własnej spółki musimy być gotowi na to, że czeka nas wiele spotkań z różnego rodzaju urzędnikami publicznymi. Należy być gotowym na to, że ich zadaniem zazwyczaj nie będzie to, aby wspierać nas w naszej działalności i pomagać w razie potrzeby, ale że będą oni chcieli u nas znaleźć powód do nałożenia kary. Niestety, biurokracja jest jednym z najgorszych komplikacji dla osób, które pragną samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

Niemniej własne przedsiębiorstwo to interesująca alternatywa dla wszystkich chcących mieć „coś swojego”, bez narażania się na ciągły nadzór kierownika czy dyrektora. Mając własną firmę, musimy pamiętać o tym, co jest naszym celem, co chcemy osiągnąć i wytrwale do tego dążyć.