• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Jeżeli posiadasz dziecko w przedszkolu, bądź rozpoczynasz pracę w placówce oświatowej – powinieneś dowiedzieć się o najistotniejszej okoliczności w roku – spotkaniem ze św. Mikołajem.

Gdy przychodzi okres świąteczny, w całym kraju zaczyna się obfity i intensywny czas przygotowań, wytwarza się specyficzny klimat. W szkołach, a przede wszystkim w przedszkolach – zawsze zaaranżowane zostaje popularne spotkanie ze świętym Mikołajem.

Święty Mikołaj

Autor: Public Information Office
Mikołaj w przedszkolu to kluczowe zdarzenie, równocześnie dla wychowanków, opiekunów, a przede wszystkim rodziców. To doskonała okazja ku temu, aby przy szybkim tempie bycia, natłoku spraw i braku czasu, spędzić przedświąteczne popołudnie wspólnie, podziwiając własne pociechy. Do kilkuletnich maluchów, spotkanie ze świętym Mikołajem, to ogromne zdarzenie. Przynajmniej parę tygodni wcześniej, dzieci przyuczają się śpiewu kolędowania, mówienia wierszyków. Wszystko po to, żeby w dogodnym momencie pokazać się przed zaproszonymi gośćmi, rodziną.

Mikołaj w przedszkolu –zobacz tutaj – organizowany jest przeważnie kilka dni zanim nadejdą święta, tak żeby występy dzieci i nastrojowy czas nie nakładał się z czasochłonnymi szykowaniami. Osoby odpowiedzialne przeważnie rozdzielają miejsca siedzące, tak zwaną publikę, pyszny poczęstunek i gorące napoje. Zatroszczą się o atmosferę i stosowne dekoracje. Często spotkanie ze św. Mikołajem to fenomenalna okoliczność do wyeksponowania dzieł plastycznych przedszkolaków lub ich sukcesów w grupie. Z tej racji zazwyczaj wytwarza się świąteczne sprzedaże, wystawy prac i inne – http://www.mikolaje.pl/indywidualny/wizyta.html.

Daje to zdecydowanie kolejny powód do dumy dla kochających rodzicieli. Centralnym momentem tego zgromadzenia jest przybycie Mikołaja, który nawołuje w kolejności dzieci rozdaje im prezenty. Maluchy przy pierwszym wrażeniu przeważnie lękają się staruszka w czerwonym stroju, lecz na końcu wspólnie cieszą się z podarunków. Wszystko zwykle kończy się złożeniem życzeń, podzieleniem się opłatkami. Życzenia i wspólne śpiewanie kreują świąteczny i przytulny nastrój. Warto, będąc opiekunem lub mamą i tatą wziąć udział w spotkaniu ze św Mikołajem w przedszkolu.