• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

W jaki sposób przemysł daje sobie radę z mieszaniem różnych substancji, podstawowe wersje mieszalników.

W procesach przemysłowych w wielu przypadkach pojawia się konieczność zmieszania paru różnych substancji czy składników. Czy to będzie wytwarzanie czekolady, lakieru czy zwierzęcych paszy, to końcowy rezultat za każdym razem będzie taki sam, a różne jedynie będą składniki wstępne. Niekiedy będą one sypkie, w innych zastosowaniach w płynie, a niekiedy będzie się pojawiać konieczność wymieszania różnych.

Stara fabryka

Autor: ~ 23 ~
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna nikt takiego mieszania robił nie będzie ręcznie, lecz wykorzystuje się w tym celu wyspecjalizowane maszyny, czasami zaprojektowane właśnie pod konkretny proces. Często są to sprzęty drogie, ale jest to uzasadniony wydatek, bo od tego jak na przykład będzie rozmieszana masa czekolady zależeć będzie jej smak, a to bezpośrednio będzie się przekładać na dochody ze sprzedaży – http://www.hmlnosewicz.pl/pl/oferta/mieszalniki typu urządzeń, niekiedy będą one miały kilku litrowe zbiorniki, a czasami może się w nich zmieścić parę ton – to także będzie przede wszystkim zależeć od przeznaczenia.

Sprzęty do mieszania różnych związków potocznie się nazywa mieszalnikami. Używane są one w licznych gałęziach przemysłu, w szczególności chętnie sięga po nie rolnictwo, przemysł spożywczy oraz chemiczny. W zależności od przeznaczenia mieszalniki można podzielić na kilka grup.

Musisz udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy dane, które omawiają prezentowany wątek, są wystarczające. Jeśli nie, to przejrzyj treść (http://www.e-hunter.pl/pl/c/Muszki/157), która ma istotne wiadomości.

Pierwszy z takich podziałów będzie obejmował rodzaj czynników do mieszania, zupełnie inną budowę będą mieć mieszalniki do cieczy, a zupełnie odmienną do substancji sypkich.

wózek widłowy w fabryce

Autor: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Od rodzaju materiału zależeć także będzie kształt mieszadła, mogą to być jakieś pręty, łopatki albo ślimaki. Nowoczesne mieszalniki mogą mieć zainstalowanych komplet czujników mierzących parametry wewnątrz i bywają połączone z układem sterowania, przez co praca z nimi będzie bardzo wygodna i łatwa. Często mieszalniki są częścią jakiegoś większego systemu produkcyjnego, więc w takich przypadkach są one projektowane i wykonywane na zamówienie, dokładnie według tego, co oczekuje zamawiający.