• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Oczywiście, że można, są różnorodne sposoby. Poznaj dwa najbardziej znane

Chociaż aluminium spokojnie możemy połączyć z większością innych metali, najkorzystniej za pomocą klejenia lub mechanicznego zamocowania, to tego rodzaju czynność, jak spawanie aluminium wymaga doświadczenia i zastosowania właściwych technik. W trakcie spawania łukowego aluminium z innymi metalami, przykładowo ze stalą czy miedzią, tworzą się dość kruche związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Aby temu przeciwdziałać stworzono specjalne techniki, dzięki jakim oddzielić możemy pozostałe metale od roztopionego aluminium (szczotkowanie aluminium – zobacz) podczas procesu spawania łukowego. Jakie więc mamy na to metody? W sumie istnieją dwa, jednym z takich są przejściowe wkładki bimetaliczne, kolejną powlekanie innego materiału przed spawaniem. Zacznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Dostępne są w sprzedaży różnorodne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z takimi materiałami, jak stal nierdzewna czy miedź. Tego rodzaju wkładki są elementem materiału, w których część aluminiowa już złączona jest z innymi materiałem.

Najbardziej znane sposoby, jakie się stosuje to walcowanie czy zgrzewanie wybuchowe. Powinniśmy pamiętać, by zachować ostrożność, żeby nie dopuścić do przegrzania wkładek podczas spawania, bo może to stworzyć zbudowanie się kruchych związków międzymetalicznych. Odpowiednio jest na początku zespawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć znaną metodą połączenia aluminium ze stalą, dość często używaną do tworzenia perfekcyjnej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Drugą z metod jest powlekanie innego materiału przed spawaniem. Żeby ułatwić spawanie łukowe stali z aluminium, powinniśmy ja wcześniej czymś pokryć. Można powlekać stal aluminium. Odmiennym sposobem jest powlekanie przez zanurzenie lub lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej danych: przeczytaj.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju pokryty element możemy zespawać z elementem aluminiowym, jednakowoż należy uważać, żeby nie nadtopić łukiem stali. W czasie spawania korzystnie stosować technikę kierowania łuku na element aluminiowy, pozwalając na spływanie stopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, wprost na stal powleczoną aluminium. Możemy także złączyć aluminium ze stalą pokrywając powierzchnię stali lutem srebrnym. W tego rodzaju sytuacji połączenie jest spawane przy pomocy stopu aluminium. Trzeba jednocześnie uważać, żeby nie przepalić powierzchni buforowej lutu srebrenego. Jak nie czujemy się na siłach do tego rodzaju spawania warto zatrudnić specjalistę, jaki świadczy różne usługi spawalnicze.