• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

O czym należy pomyśleć przed przystąpieniem do budowy domku?

Nim zbudujemy swój własny wymarzony dom, będziemy zmuszeni zrealizować parę czynności. Pierwszym krokiem jest postaranie się o pozwolenie na budowę. Następnie możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Niekiedy dobrze jest jeszcze przed złożeniem w wniosku o zezwolenie na budowę wykonać tak zwane badania geotechniczne. Nie są one koniecznie do otrzymania decyzji administracyjnej, jednak warto je wykonać bowiem unikniemy w ów sposób kłopotliwych niespodzianek podczas gdy będziemy już w połowie budowy.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to istotne gdy widzimy że nasza działka jest mokra, po nawet najmniejszym deszczu długi czas utrzymuje się woda. Niezbędne są wówczas badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu paru, przynajmniej trzech odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Liczba odwiertów zależna jest od tego, jaki typ budynku pragniemy pobudować (dom z piwnicą czy bez piwnicy).

Miłośnikom dokładnej informacji zalecamy tę stronę (https://www.youtube.com/watch?v=imDrMk2757M), gdyż nie dość, że mówi on o pokrewnej problematyce, to robi to też w niezwykle ekscytujący sposób. Kliknij i zobacz!

Nierzadko rezultat tych ekspertyz sugeruje nieopłacalność wznoszenia budynku podpiwniczonego. Wnioski które uzyskamy po wykonaniu badania to: zobrazowanie zrealizowanych badań, rysunki technologiczne (na przykład przekrój gleby) oraz wnioski oraz zalecenia co do budowy fundamentów tak, by zagwarantować ochronę przed ich podmakaniem, a zatem i całego domu.

Niestety, badania geotechniczne – Geo Partners – nie są tanie, ich koszta podług informacji z popularnego serwisu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszty wpływa rozmiar parceli jak też typ budynku jaki planujemy stawiać. Niemniej jednak warto takie koszta ponieść, gdyż są one znacznie mniejsze niż późniejsze poprawianie źle wybranej techniki stawiania domu.

Po zrealizowaniu tych wszystkich działań możemy spokojnie zacząć budowanie. Mało nas wtenczas już może zaskoczyć a z całą pewnością ustrzeżemy się przed ogromnymi ponadplanowymi kosztami. Kolejną istotną kwestią jaką trzeba przemyśleć będzie nagrzewanie które będziemy stosować gdyż ono także źle dobrane potrafi generować spore koszta.

Dosyć rozsądną inwestycją jest zastosowanie instalacji gazowej.

Na tej stronie jest dużo praktycznych wiadomości, jednak koniecznie zobacz też dodatkowe szczegółowe informacje Stacja kontroli pojazdów Krzyki. One również są bez wątpienia warte uwagi.

Inną alternatywą jest pobudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym budynku. Niepotrzebne są wówczas kaloryfery.