• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Twój samochód do niczego nie już nie nadaje? Możesz je zezłomować. Przekonaj się o czym trzeba pamiętać?

Niektóre auta jeżdżące w polskich miastach to graty, jakie powinny trafić na złom. Często są one w złym stanie technicznym a także mocno zaniedbane, przez co właściciele nie mogą liczyć na większy przypływ gotówki ze sprzedaży takiego samochodu. Co zrobić, by legalnie się pozbyć takiego grata?

złom

Autor: Andrew Malone
Każdy kierowca trwale pozbywając się swojego samochodu pragnąłby za nie dostać jak najwięcej pieniędzy. Jest na to parę sposobów. Najkorzystniejszym z nich jest sprzedaż samochodu komuś, kto go zdoła naprawić i będzie dalej go używał. W tych sytuacjach jesteśmy w stanie liczyć na prawdopodobnie najwyższą kwotę za nasz samochód. Jednakże jeśli twierdzimy, iż nasze „cztery kółka” są już w bardzo beznadziejnym stanie, że nikt się nimi nie zainteresuje, wtedy pozostaje zezłomowanie, np. złomowanie pojazdów Łódź albo oddanie do stacji demontażu pojazdów. Jak to wykonać, żeby wszystko było legalne?

Z reguły stacje demontażu pojazdów są skłonne do zapłaty nieco większej ilości gotówki za nasz samochód niż złomowiska, dlatego też korzystnie najpierw zadzwonić do kilku punktów, przykładowo do autozłom Poznań. Dzięki temu będziemy mieli okazję na pozbycie się auta po najbardziej korzystnych ustaleniach. Jeśli jednakże kwestia finansowa nas nie obchodzi, to wystarczy po prostu odwiedzić najbardziej blisko ulokowaną stację demontażu pojazdów lub złomowisko. Niektóre stacje oferują bezpłatny transport lawetą, co jest znacznym ułatwieniem w przypadku unieruchomienia

złom

Autor: free photos

pojazdu. Taką stacją jest z pewnością autozłom Krosno.

Likwidując pojazd w wybranym przez nas miejscu powinniśmy zabrać ze sobą też niezbędne dokumenty, tego typu jak dowód rejestracyjny lub dokument który potwierdza dane pojazdu, zaświadczenie z Wydziału Komunikacji (w przypadku zatrzymania dowodu przez policję), umowę kupna potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym (w przypadku nie przerejestrowania pojazdu po jego zakupie – pojazd figuruje na nazwisko poprzedniego właściciela). W przypadku, gdy auto jest zarejestrowane na przedsiębiorstwo, powinniśmy załączyć do tego wpis przeznaczony do ewidencji działalności gospodarczej, upoważnienie do złomowania samochodu dla osoby która wyrejestrowuje pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego, a jednocześnie dokument tożsamości właściciela danego samochodu. W sytuacji współwłasności albo w przypadku braku właściciela należy przedstawić też pisemne upoważnienie od właściciela.