• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Kto skorzysta ze szkolenia z prawa autorskiego i kto je przeprowadza? Zagadnienia podstawowe.

Szablonowy plan szkolenia z prawa autorskiego – niezależnie od tego, jaka instytucja je przygotowuje i przeprowadza – jest podobny, bo zwykle jest podzielony na bloki – teoretyczny i praktyczny i obejmuje podstawy obowiązujących ustaw i pokrewnych aktów prawnych oraz podstawowe pojęcia (autor, współautor, dzieło, własność intelektualna).

Szkolenie z praw autorskich

Autor: Médiathèque De Quimperlé
Blok praktyczny zawsze pomaga oswoić temat i zgłębić wiedzę oraz zadać szkoleniowcompytania i rozwiać niejasne kwestie, które pojawiły się u osób szkolonych. jest to też dobry czas na przystąpienie do redagowania umów, kontraktów czy innych dokumentów służących porozumieniu się na przykład autora z przedstawicielem wydawnictwa. O realizację fachowego szkolenia możemy zwrócić się do dobrej firmy szkoleniowej lub kancelarii specjalizującej się w prawie autorskim.

Kto może być adresatem zamówionego szkolenia z prawa autorskiego? Odpowiedź nie jest prosta, bo obejmuje bardzo dużą grupę ludzi, zatrudnioną w szeroko pojętych mediach, w kulturze lub nowych technologiach. Mogą to być pracownicy wydawnictw, ponieważ z twórcami i ich dziełami współpracują na co dzień. Mogą to być pracownicy agencji reklamowych, ponieważ prawo autorskie ma wpływ również na promocję i reklamę towarów i usług oraz kreowanie i wykorzystanie wizerunku.

Mogą to być pracownicy branży artystycznej, które współpracują z artystami tworzącymi prace z zakresu plastyki, techniki, filmu, sztuk wizualnych czy muzyki. Zagadnienie jest szczególnie ważne, bo wszystko, co może nosić miano utworu, podlegać będzie prawu autorskiemu – polecana firma szkoleniowa z praw autorskich. Percepcja tego tematu zmieniła się trochę od kiedy mamy powszechny dostęp do internetu, ze względu na różne utwory i dzieła funkcjonujące dzięki niemu albo tylko w nim. Zahaczamy tu również o twórców produktów, które funkcjonują wyłącznie w sieci, czyli programistów i informatyków, twórców gier czy grafik na użytek sieci.

Szkolenie

Autor: Fabrice Florin
Zanim zdecydujemy o wyborze osoby, która zrobi dla nas czy naszej branży szkolenie z prawa autorskiego, nakreślmy specyfikę naszej pracy oraz przybliżmy najczęstsze problemy, z jakimi się zmagamy. Ważne jest, czy pracujemy tylko z projektami krajowymi, czy wiedza z dziedziny prawa zagranicznego też będzie nam potrzebna.

Warto wiedzieć wcześniej, czy szkolenie będzie przeprowadzone z wykorzystaniem nowych technologii oraz czy na osoby szkolone będą czekały bogate materiały szkoleniowe oraz podstawowe dokumenty prawne. Dowiedzmy się też kilku rzeczy o szkoleniowcu i jego technikach pracy ze szkolonym zespołem.