• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Jakie działania robi komornik? Jaka jest jego funkcja? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Głównym celem działań zaordynowanych przez komornika jest wydobycie od dłużnika długów należnych wierzycielowi – są one pozyskiwane z majątku dłużnika. Trzeba przy tym mieć na uwadze to, iż do zadań komornika nie będzie należeć ocena zasadności długu. W gestii wierzyciela, nie komornika, trzeba wyznaczenie, z czego egzekucja będzie zarządzona. Wierzyciel musi w takiej sytuacji liczyć się z tym, że zdobędzie informację o braku możliwości ściągnięcia długu. Co w takim wypadku robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim wierzyciel musi wiedzieć to, że komornik będzie działał na jego polecenie. Dlatego też należy sobie bardzo dokładnie przemyśleć sprawę sformułowania wniosku egzekucyjnego, dopracować właściwą strategię jak ściągnąć dług. Jeśli jako źródło egzekucji zostanie w nim zaznaczone np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wtedy komornik będzie się zajmował egzekucją w takim dokładnie obszarze. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, wierzyciel zdobędzie informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej informacji na temat stanu posiadania dłużnika posiada wierzyciel, tym lepiej. Co więcej wierzyciel musi uczestniczyć we wszystkich chwilach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu trzyma rękę na pulsie i może w odpowiedniej chwili zareagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Wielokrotnie zdarza się tak, że niemoc komornika będzie wynikała z faktu,że dłużnik oficjalnie nie ma nic. W tego rodzaju chwilach w rachubę będą wchodzić dwie opcje: przede wszystkim –zdołał przepisać majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z niezbyt legalnych źródeł. Trzeba więc zrobić research w tej kwestii.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Jakby się mogło okazać, że dłużnik czerpie dochody z nie do końca legalnych źródeł, opłaca się go informować, że sprawą tą będzie zajmował się fiskus. Jeżeli natomiast wyjdzie na jaw pierwsza z wymienionych powyżej opcji, upominający się o dług ma prawo (wrocław kancelaria adwokacka) do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której rezultatem może być zniwelowanie przepisania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może wnieść u komornika wniosek o znalezienie majątku dłużnika. W tej kwestii komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w momencie działań takiego typu robionych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do wielu ułatwiających to narzędzi. Te i pozostałe kwestie są dość zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Najlepiej konsultować to ze specjalistami.