• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Dlaczego należy dokształcać się przez całe życie? Co dzięki temu jesteśmy w stanie zyskać, jak nasze życie może się zmienić?

Na naukę nigdy nie jest zbyt późno, możemy uświadamiać, kiedy spotykamy kolejne dokształcające kursy, szkolenia i pozostałe formy edukacji. To jest właściwie prawda. Nauka powinna istnieć przez cały czas, ale nie taka w postaci szkolnej, jaką przecież nie każdy dobrze wspomina, musi być natomiast ciągle obecna w naszych postanowieniach. Przecież nic nie tracimy, gdy poznajemy nowe rzeczy, dodatkowo, to oznacza, że potrafimy więcej, bardziej sprawnie sobie radzimy, maksymalizujemy swoje kwalifikacje. I nawet nie jest istotne czy mowa o kursach, warsztatach czy szkoleniach, każdy rodzaj dokształcania jest dobra i procentuje na przyszłe lata.

egzamin

Autor: The Forests Dialogue
Dlatego też czy mówimy o czymś takim jak przykładowo kursy rysowania czy kursy maturalne w Legnicy, to zaraz przychodzą same dobre wspomnienia. Tym bardziej istnieją pozytywne słowa o kimś, kto żyje w małym mieście lub na wiosce i mimo problemów stara się dokształcać – nasza propozycja. No tak, te kłopoty to na pewno dojazd do większego ośrodka miejskiego, kłopoty komunikacyjne (czasami ciężko gdzie dojechać), finanse, które musimy stracić i czas, tak cenny, lecz jednakże przeznaczany na taką aktywność. Bardzo fajnym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, w których zajęcia mają osoby bardziej wiekowe.

To idealny przykład na to, że na naukę nigdy nie jest zbyt późno, a to czy podejmiemy taką próbę jest zależne jedynie od nas samych. Z drugiej strony mamy kursy organizowane dla młodych osób, które zamiast radować się na tą możliwość nie korzystają z tego typu kształcenia. Czemu tak jest?

matura

Autor: jansun
Źródło: http://www.sxc.hu

Niekiedy wynika to z braku dopasowania edukacyjnego, braku przydatności kursów do realności rynkowej. W większości jednakże przypadków przeważa inny czynnik, a właściwie brak nawyku kształcenia się. Jeśli nie zdobywamy go w szkole, gdyż nauczyciele nie są w stanie nas zachęcić do nauki, nie przyswajamy go w domu, gdyż nie ma atmosfery do uczenia się, to ciężko samemu się zaprzeć i to odmienić.

Czasem potrzebne jest konkretne wydarzenie, jakaś potrzeba zmiany życia, często zaś pasja, jaką odkryliśmy zachęca nas, ażeby zapisać się przykładowo na kurs rysowania czy zajęcia w czasie których możemy się nauczyć odnawiać meble. Możliwości jest dużo, ale najbardziej potrzeba naszego zdecydowania.