• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Trochę na temat uprzejmości rodaków

Chodząc po moim mieście czy wypoczywając w czasie lata nad jeziorami, morzem bądź w górach spotykamy bardzo wielu człeków. Często są to przyjemne spotkania. Ogólnie mówiąc, jesteśmy grzeczni. Być może nie uśmiechamy się jak Amerykanie, ani nie jesteśmy tak emocjonalni jak Włosi niemniej jednak w sposób dyskretny jesteśmy pomocni i na ogół nie wymagamy uznania.

kurs pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno za rzadko się zastanawiamy dobrymi cechami naszej polskiej wspólnoty. Sam jednak mogę potwierdzić, iż tak jest. Jako osoba z niepełnosprawnością częstokroć spotykam się z oznakami uprzejmości rodaków. Praktycznie zawsze mogłem liczyć na wsparcie. Starczy tylko w uprzejmy sposób zasygnalizować taką potrzebę i czasami wytłumaczyć jak pomóc. W końcu to sam chory wie najlepiej jakiej potrzebuje pomocy. Gwarantuję iż jeśli spełnimy warunek grzecznej jak też rzeczowej informacji zapewne otrzymamy pomoc.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawa się trochę gmatwa kiedy zaskoczy nas jakaś sytuacja nagła. Dajmy na to siedzimy w kafejce z przyjaciółmi, a tu nagle elegancki mężczyzna pijący kawę przy stoliku obok zaczyna mieć problemy z sercem lub mdleje. Normalnym jest wtedy przerażenie i chwilowy paraliż, nawet jeżeli mamy zaliczony kurs pierwszej pomocy (opis kursu na https://szkolenia.czarmed.pl/nakże przekonać siebie samego, iż się umie przeprowadzić niezbędne czynności tak by pomóc. Kluczowe jest by zdać sobie sprawę, że najistotniejsza jest próba uratowania komuś istnienia. To, czy ucierpi przy tym garderoba a wręcz czy złamiemy temu człowiekowi żebro jest mało ważne. Ważnym jest aby nasz bliźni dotrwał do przybycia pogotowia.

Na szczęście dziś w wielu publicznych miejscach umieszczone są defibrylatory AED, to znaczy samoczynne aparaty defibrujące. Ratujący powinno podłączyć poprawnie elektrody aparatu do ciała chorego po czym przeprowadzać polecenia przyrządu. Najczęściej wydawane one są głosowo. Oczywiście w pierwszej kolejności należy przeprowadzić podstawowe działania sprawdzające. Ustalić czy pacjent jest przebudzony, oddycha, postarać się żeby któraś konkretna osoba zadzwoniła na alarmowy numer a druga wspomogła podczas reanimacji. Łatwiej jest uzyskać pomoc gdy prośbę adresujemy do konkretnej osoby. Rzecz jasna defibrylatory AED – http://czarmed.pl/sklep/9-defibrylatory-aed, to tylko pomoc. Warto od czasu do czasu przebyć odświeżający kurs pierwszej pomocy.