• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Nadchodzący czas szkolny przynosi duże wydatki

Obecnie szkoła nie jest już tym samym, czym była kiedyś. Kiedyś, przed erą Internetu nauczyciel znaczył więcej niż dzisiaj, był w pewien sposób mentorem, posiadającym wiedzę, której nie da się, od tak, szybko nabyć. teraz zaś wystarczy wyszukać frazę i już mamy odpowiedź na intrygujące nas pytanie. Ta sytuacja nie jest ani pozytywna, ani negatywna, ma bowiem kilka zalet i kilka wad.

Tablica szkolna

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, że nie zmieniło się wszystko z dnia na dzień, nadal mamy kredki dla dzieci (fajne kredki), markery (modelina szkolna) do szkoły, linijki i ekierki czy modeline. Zmiana, która nastąpiła to przede wszystkim przedmioty, nowsze pomoce naukowe, ale to przede wszystkim nieco inna mentalność uczniów, którzy uważają, że są sprytniejsi od nauczycieli. Prawda jak zawsze znajduje się pośrodku, bo jeśli faktycznie uczniowie są zbyt mądrzy i brak im pokory, też nauczyciele zatrzymali się w czasie i nie widzą (lub nie chcą widzieć) zachodzących zmian.

Z jednej strony są uczniowie, którzy mają ponoć szeroką wiedzę, są przemądrzali, niekulturalni i zarozumiali, z drugiej znajdują się nauczyciele, którzy często żyją jeszcze w czasach, gdy jedynym źródłem informacji były encyklopedie. Uczeń pewien, że wszystko znajdzie w Sieci nie ma szacunku dla nauki, bo, po co poszerzać horyzonty, jak wszystko jest na tacy, nie ma pojęcia o tym, iż gdyby Internet przestał działać w jakiś dzień zostałby z niczym. Prawdopodobnie, o tym nie myśli i jest to, szczerze mówiąc, mało realne. Potraktujmy to jednak jak hipotetyczną sytuację. Nauczyciel nie czuje tego trendu, zainteresować uczniów czymś, odszukać jakiś film w Internecie lub zdjęcie (w serwisie), albo poprosić podopiecznych, żeby zaprezentowali oni jakieś swoje ulubione miejsce w Internecie, tkwią w czasach dawnych, w zakurzonych księgach, w wielkich, grubych i nudnych encyklopediach.

Z jednej strony znajdują się uczniowie, którzy są potworami dla nauczycieli, bezczelnymi dzieciakami, a po drugiej, w opinii uczniów – „staruchy”, zacofani. Ci pierwsi nie dają rady zrozumieć młodych, młodzi rusztowanie – zobacz rusztowania w łodzi – szanują starych. Krąg się zamyka.