• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Toaleta publiczna: w jaki sposób odpowiednio wyposażać tego rodzaju miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzone są z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To także toalety szkolne, w pracy, w galeriach handlowych itp. Muszą być one prawidłowo dobrane do odmiennego rodzaju odbiorcy i spełniać wszystkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy szczegółowo określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, ponieważ – co oczywiste – zupełnie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn lub dzieci, niepełnosprawnych. Należy również sprawdzić, które przedmioty są nam niezbędne, a które możemy traktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie dostaniemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takich momentach często w ogóle rezygnujemy z korzystania. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby toaleta była dobrze wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim była sucha, a jej stan stale kontrolowany.

Po pierwsze warto zadbać, aby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego skorzystać nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Oprócz tego warto zapewnić naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych wypadkach warto wyposażyć takiego typu miejsca w lampy owadobójcze – sprawdź lampy owadobójcze na polecanej stronie. Może to być bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są także odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Na przykład nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrze naprzeciwko wejścia. Zwiększa to komfort zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest również jeśli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonywać bezdotykowo, np.

Kliknij na odnośnik (http://spolkaeneko.pl/), on przybliży Ci temat, który Cię aktualnie zafascynował. Przeczytaj artykuł, posiadający ciekawe dane.

spłukiwać toaletę lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Gdy korzystamy z suszarek do rąk, warto zamontować oprócz tego dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny w trakcie awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na odpadki, dozowniki na mydło w płynie i środki do dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna posiadać również uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki dostosowane do wzrostu dzieci czy miejsce do przewijania dzieci. Wtedy jesteśmy gotowi na każdą możliwość.Warto bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich skorzystają oczekują czystości. Powinniśmy pamiętać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby czuli się jak najbardziej komfortowo.