• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Waga właściwej wilgoci jak też temperatury dla funkcjonowania domowych i przemysłowych komputerów

Klimatyzacja łączy nam się z pierwszorzędnymi pokojami w hotelach, miękkimi kobiercami, wygodnym kompletem wypoczynkowym jak też świetną kawą przyniesioną przez miłego pracownika hotelowego, ewentualnie z komfortowym samochodem którym dotarliśmy do tego miejsca. Oczywiście gdybyśmy się szczegółowiej namyślili, moglibyśmy dojść do wniosku że systemy klimatyzacji możemy znaleźć i w kilku innych punktach.

Infrastruktura internetowa

Autor: Andrew Hart
Źródło: http://www.flickr.com
Niewiele osób jednakże zdaje sobie sprawę z funkcji którą systemy klimatyzacji spełniają w urządzeniach IT. Nawet prosty komputer wymaga schładzania, w przeciwnym razie komputer przestanie funkcjonować. Wniosek jest z tego taki, że dobrze działający wentylator (szczegóły pod adresem http://www.mercor.com.pl/pl/produkty/wentylacja-po%C5%BCarowa/systemy-nadci%C5%9Bnienia-klatek-schodowych/) to podstawa efektywnego działania komputera. Obok mikroprocesora pamięci wpływa on w dużym stopniu na wygodę użytkowania komputera. Istotną cechą tego urządzenia będzie jego bezgłośna praca, bowiem trudno jest sobie wyobrazić wydajną pracę przy użyciu komputera jeśli dekoncentruje nas nieznośne buczenie łopatek wirnika.

Niebagatelną kwestią jest troska o sprawność tego fragmentu komputera, stąd kiedy niekiedy trzeba przedmuchać wentylator (oceń). Tak samo jak z domowymi komputerami trzeba postępować z dużo bardziej skomplikowanymi urządzeniami jakimi są serwery.

Tutaj ważkie jest dbanie o prawidłową temperaturę samych urządzeń oraz całego pomieszczenia. W tym przypadku nie tylko temperatura będzie ważna lecz dodatkowo właściwa wilgoć powietrza. Mogą się tym zająć specjalistyczne systemy klimatyzacji. Są one wyekwipowane w filtry zapobiegające zostawaniu w powietrzu cząsteczek pyłu i pozostałych zanieczyszczeń, jakie mogą doprowadzić do fizycznego uszkodzenia urządzeń i wyłączenia serwera lub nawet straty danych zgromadzonych na dysku twardym serwera.

Tak więc możemy powiedzieć iż systemy klimatyzacji są ogromnie ważnym czynnikiem systemu bezpieczeństwa instytucji. Nie dziwi więc to, iż banki a także instytucje urzędowe takie jak urzędy skarbowe i pozostałe podmioty gromadzące dane o obywatelach, przywiązują wielką wagę do ochrony fizycznej własnych serwerów. Utrata zgromadzonych danych spowodowałaby całkowity paraliż tychże instytucji.