• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Aluminium anodowane – czym się charakteryzuje i jakie zalety są z nim związane?

Anodowanie jest coraz częściej stosowanym dziś sposobem obróbki tworzyw. Do najczęściej wykorzystywanych tworzyw zalicza się w tym wypadku aluminium. Czym wyróżnia się anodowane aluminium oraz jakie plusy powiązane są z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej zwane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu utworzeniu na powierzchni określonego materiału powłoki tlenku glinu. Stosowany jest w tym celu roztwór kwasu siarkowego, chromowego bądź szczawiowego, jednakże przede wszystkim stosowany jest kwas siarkowy. By przeprowadzić cały proces, potrzebny będzie oprócz tego dostęp do prądu stałego i wrząca woda albo pasywator, stosowany do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium wiąże się z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest wzrost wytrzymałości na korozję, co równocześnie pozwala utrzymać nienaruszony wygląd powierzchni. Ponadto anodowane aluminium w najwyższej mierze spełnia wymagające warunki sanitarne, ponieważ dzięki odpowiedniemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Anodowanie nieraz wykorzystuje się także w celach dekoracyjnych.

Zazwyczaj utworzona powłoka jest w kolorze naturalnym, w razie potrzeby można pozyskać barwy o głębokim nasyceniu i znakomitej trwałości, wykorzystując do tego proces barwienia elektrolitycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie rodzaju I, II oraz III, jak również anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze rodzaje anodowania można przeprowadzić w domu, do kolejnych wymagane są już właściwe warunki.

Nie wstydź się – w szukaniu interesującego Cię wpisu kontynuuj klikanie (https://fmk.pl/) w nowe linki. W końcu zapewne znajdziesz coś atrakcyjnego.

Zawsze jednak dobrze jest zwrócić się z tym do fachowców, aby cały proces zachodził podług założeń, a tworzywo było pokryte równą powłoką tlenku oraz nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. etykiety – www.jmhologramy.pl

Jeśli w takim razie chciałbyś poprawić ochronę materiału przed korozją czy zwiększyć walory estetyczne, musisz poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest o wiele korzystniejszym procesem w odróżnieniu od malowania proszkowego, gdyż zapewnia większą odporność na ścieranie, jest tańsze oraz nietoksyczne, toteż nie zagraża środowisku, o jakie należy się troszczyć. Ponadto daje odpowiednią stabilność koloru i stabilność chemiczną, a dodatkowo nie zwiększa wagi materiału.