• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas wyboru opon? Jakie czynniki są najbardziej istotne?

Każdy samochód posiada właściwie dopasowany rozmiar opon, jakie są najwydajniejsze i sprawdzają się dobrze. Dobór opon oczywiście powiązany jest z modelem auta, jego mocą i rocznikiem. Co ważne nie można zakładać opon mniejszych niż fabryczne, natomiast montaż opon o większym rozmiarze jest dopuszczalny, ale należy kierować się pewnymi zasadami. O czym również trzeba pamiętać?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe zamienniki rozmiarów opon w danym aucie są wymienione w instrukcji pojazdu albo w specjalnych katalogach. By właściwie dobrać inny rozmiar niż ten rekomendowany, niezbędne są informacje odnośnie wielkości felgi, typu samochodu i silnika.

Jeżeli masz ochotę uzyskać uzupełniające informacje na omawiane zagadnienie, to przydatne do tego okażą się praktyczne wskazówki, które znajdziesz tu. Sprawdź to!

Opona musi posiadać również tę samą strukturę, powinna być radialna lub diagonalna. Ważne natomiast, żeby posiadała ten sam indeks prędkości oraz nośności. Rozmiar podany jest na boku opony (klikaj). Jeżeli są wątpliwości czy jest odpowiednio zastosowany, musimy się upewnić w instrukcji auta. Aby kupić właściwą oponę musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań – hurt opony mysłowice. Co istotne, bardzo ważny jest sposób naszej jazdy, to znaczy, czy prowadzimy spokojnie czy też raczej sportowo? Dokąd jeździmy? Czy częściej po mieście, a może w dalekie trasy? Czy takie dalsze trasy prowadzą po spokojnych drogach czy też górzystych ścieżkach?

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze także pomyśleć, na czym nam właściwie zależy? Czy bardziej na tym, żeby posiadały świetną przyczepność na suchszej nawierzchni oraz lepiej sprawowały się na mokrym podłożu? Zależy nam na lepszych przebiegach czy mniejszym zużyciu paliwa? W 2012 roku zostały wprowadzone etykiety na oponach, którą mówią nam o efektywności paliwowej, a także przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomie hałasu.Jeśli istotne będą dla nas powyższe kryteria to najlepszą oponą okaże się dla nas taka z oznaczeniem A, zaś jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą porównując do opon o tym samym rozmiarze. Bardzo istotne przy wyborze opony jest bezpieczeństwo. Nie warto decydować się na opony używane, które nie wiadomo skąd pochodzą. Mogło być tak, iż tego typu opony były użytkowane na paru różnych pojazdach i to przez wiele sezonów.