• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Do czego ludziom konieczny jest rozwój osobisty i czy można nie chcieć się rozwijać?

Po co mi rozwój osobisty? To zapytanie koresponduje z inną istotną refleksją – po co w ogóle żyjemy? Dokąd wiedzie ta droga? Jedni powiedzą – do szczęścia, drudzy do kariery, sukcesu, pieniędzy, poświęcenia dla drugich. Zdaje się jednak, że dużo prawd zaczerpniętych z doświadczeń rozwoju ludzkiego gatunku, różnych religii i filozofii pokazuje, że na pewno procesy kierujące naszym życiem skłaniają nas do wkroczenia na jakiś inny – wyższy niż dotychczasowy poziom funkcjonowania, zbliżający nas do zdobycia pełni, wewnętrznej całości, a co za tym idzie, do doświadczenia odczucia spełnienia,satysfakcji, a częstokroć też swoistego szczęścia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Mogłoby się wydawać także, że mamy sposobność dokonania wyboru – będę się rozwijać lub nie. Lecz pod tym względem nie mamy alternatywy – życie tym, co nam dostarcza – samo z siebie będzie pchać nas w swym kierunku, a my obierając świadomie ścieżkę rozwoju możemy z nim współpracować, pomagając temu procesowi pełniej się wyrażać, lub opierając się jemu, wieść życia jako pełnego przeciwności, wymierzonego w nas, krzywdzącego i niesprawiedliwego. Jeśliby poczucie satysfakcji, spełnienia, odczucia, że życie nam sprzyja, uznać za wskaźniki znajdowania się na drodze świadomego rozwoju, to odczucia krzywdy, zmagań, rozczarowania, niesprawiedliwości byłyby wskaźnikami zahamowania owego procesu.

Nie trzeba jednak ulec złudzeniu, że rozwojowe jest to, co uważamy za przyjemne i satysfakcjonujące, a skierowane przeciwko niemu to, co trudne, nieprzyjemne, napawające lękiem. O nasz rozwój osobisty nie zadba psycholog. Nie decyduje rodzaj wydarzeń, które nas spotykają, tylko nasza postawa wobec nich, zwłaszcza ta, która ukierunkowana jest na współdziałanie z procesem życia, rozumienie jego wskazań, wykorzystywanie praktyk do uczenia się, wspieranie i budowania siebie. Rozwój jest więc jest nieubłagany, możemy tylko spowalniać lub przyspieszać jego szybkość.

psycholog

Źródło: flickr.com

Doświadczenia wielu ludzi ukazują też, iż szukając sytuacji i doświadczeń przybliżających nas do źródeł tej mocy zdarza się, że przeżywamy to, gdy bezpośrednio napotkamy na coś, w czym jest sama moc życia. Taki stan na przykład, gdy zobaczymy coś naprawdę cudownego, gdy udało nam się wykonać trudne zadanie, zakończyć jakąś ważną dla nas pracę, osiągnąć cel, kiedy nas za coś pochwalono, gdy zjedliśmy coś naprawdę dobrego, jeszcze lepiej – dobrego i wyszukanego, gdy udało nam się z kimś spotkać – porozumieć, porozmawiać, dotknąć czegoś realnego i istotnego w kontakcie, gdy „nasi wygrali”, gdy się w jakiejś słusznej sprawie ukończonej efektem zmęczyliśmy, gdy byliśmy na łonie przyrody wdychając jej woń, gdy dostaliśmy niespodziewany zastrzyk gotówki akurat w momencie, gdy mogliśmy dzięki niej zaspokoić jakiś upragniony od dawna cel.

Zobacz dodatkowo – zajęcia dla seniorów Warszawa