• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Problem prawny? Skorzystaj z rad profesjonalistów

Unieważnienie związku małżeńskiego? Sprawa karna w sądzie? A może nierzetelny partner w interesach? Do której z osób świadczących pomoc prawną musimy zgłosić się w owych sytuacjach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, wie w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak znacznie gorzej. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ w ostatnich lat dało się zauważyć skłonność zacierania różnic między tymi zawodami.

radca prawny

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo iż radca prawny jest zawodem znanym, to okazuje się, że społeczeństwo ma jedynie mgliste pojęcie na temat zakresu działań radcy prawnego. Często bywa niesłusznie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. W końcu nadeszła chwila w której uprawnienia radców oraz adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych.

Rola radcy prawnego polega na ogół na udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych (porady prawne Wrocław). Choć w przypadku sądów, sprawa ma się nieco inaczej niż u adwokata. Radca prawny (http://ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-bydgoszcz/) nie może występować w sądzie jako obrońca oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest zasadnicza różnica, która dzieli te dwie profesje.

W jaki sposób wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata (kliknij i zobacz – prawo rodzinne warszawa) do niedawna nie był łatwy. Zwykle był on polecany przez znajomych, współpracowników lub krewnych. Aktualnie, każda kancelaria posiada stronę internetową, dzięki której jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację oraz profil świadczonych usług. Mając ten fakt na uwadze poszukiwania musimy rozpocząć od wybrania interesującej nas kancelarii prawnej, a dopiero później powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne polecenia są przede wszystkim kancelarie duże, działające na rynku od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.

prawo

Coraz częściej mówi się iż Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Z tej prostej przyczyny iż nasz kraj jest jednym z nielicznych państw w Europie gdzie mamy do czynienia z takim dualizmem zawodów prawniczych. W pozostałych państwach europejskich występuje najczęściej jeden zawód. Dlatego też w Polsce rozpoczęły się już prace nad ich połączeniem. Czy coś z tego wyjdzie, wyjaśni się w najbliższym czasie.