• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Zarządzanie projektami to sporo odpowiedzialności, ale i satysfakcjonujące wyzwania. Jaki powinien być kierownik projektu?

Jaki byłby dzisiejszy świat bez odpowiedniej kadry menedżerskiej? Z pewnością mniej uporządkowany i wypełniony mniejszą dawką ambicji. Tak się składa, iż praca menadżerska pociąga za sobą wielką odpowiedzialność, przez co stawka rośnie błyskawicznie. Często więc tylko najbardziej twardzi psychicznie wytrzymują to specyficzne tempo. Zwłaszcza jest to zauważalne, kiedy pomyślimy o zarządzaniu projektami.

ludzie na spotkaniu biznesowym

Każdy, kto się tym zajmuje zdaje sobie sprawę, jak istotny jest rozwój i samodoskonalenie. Stąd także szkolenia zarządzanie projektami cieszą się wielkim zainteresowaniem. Przybywają na nie zwłaszcza ludzie już z dużym doświadczeniem, którzy chcą być jeszcze bardziej biegli w tym, co robią.

Zarządzanie projektami to specjalizacja, której priorytetem jest najbardziej skuteczne osiąganie celów projektów. Nie byłoby to jednocześnie tak skuteczne, gdyby nie jednoczesna neutralizacja wpływu ryzyka i różnych ograniczeń. Zarządzanie projektami to także kreowanie solidnej motywacji zespołu projektowego i najlepszą komunikację pomiędzy beneficjentami projektu (-> tutaj). Bardzo istotne jest, aby mieć odpowiednią wiedzę – najważniejsza z nich to praktyczna wiedza o tym, jak wyeliminować ryzyko porażki, i to na każdym etapie cyklu życia projektu.

uczestnik szkolenia

Autor: Chad Cooper

Tego typu ryzyko może się zjawić w każdym projekcie, kiedy pojawia się niemożliwość wyeliminowania niepewności, która jest związana z przyszłymi wydarzeniami. Występują one na każdym etapie projektu, a najczęściej biorą się z dynamiki komunikacji między uczestnikami, różne wydajności zespołów projektowych, innych wytycznych otoczenia zewnętrznego i złego planowania. W tej dziedzinie bardzo istotny jest właściwy zakres uprawnień. Liczą się również odpowiedzialność i właściwe kompetencje. Kierownik projektu musi odznaczać się tego typu cechami, bo uczestniczy on bezpośrednio w cyklu zarządzanie projektem, czyli panuje nad koordynacją zadań projektu, powinien umieć utrzymać motywację całego projektowego teamu, co przyczynia się mocniej do realizacji określonych celów.

Powinien też potrafić odpowiednio zareagować na pojawiające się na stałe problemy. Bardzo istotnym zadaniem kierownika projektu jest też właściwa komunikacja ze sponsorem projektu oraz uczestnikami projektu. Pomaga to w jasnym sprecyzowaniu konkretnych zmian, a również umożliwia zdefiniowanie pojawiających się zagrożeń.