• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Sprawne narzędzia do fakturowania

Jednym z najbardziej istotnych działów w każdej firmie jest księgowość. W podręcznikach do ekonomii określa się ten dział przedsiębiorstwa jako „układ krwionośny” – dostarcza on bowiem wszelkich informacji o bieżącej sytuacji firmy. Oczywiście nie w każdej firmie funkcjonuje osobny dział księgowości.

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej w niewielkich firmach biznesmen choć z częścią zadań księgowych musi radzić sobie samodzielnie. Natomiast kontrole i bardziej skomplikowane czynności jak sporządzenie bilansu zleca specjalistom. Aby jednak było to możliwe trzeba dostarczyć księgowemu stosownych dokumentów. Jednymi z ważniejszych są wystawione przez biznes faktury.

Zdołamy je wystawiać sami za pomocą komputera używając popularnego programu Excela. Wystarczy we właściwy sposób zmodyfikować arkusz Excela. Jeżeli idzie o małe, kilkuosobowe firmy, które posiadają niewysokie obroty zwykle jest to wystarczający, praktyczny system do fakturowania. Problem powstaje wówczas gdy przedsiębiorstwo rozwija się. Przy przeciętnym lub dużym poziomie obrotów potrzeba wydajnego systemu fakturowania robi się paląca.

Na rynku programów dla biznesu mamy dość dużo takich produktów. Profesjonalny system do fakturowania dla firm skonstruowany jest na zasadzie bloków, co upraszcza dopasowanie oprogramowania do wymogów nawet najbardziej wymagającego biznesu. Często system do fakturowania połączony jest z oprogramowaniem do magazynu.

Zaletą wspomnianego tandemu jest pełniejsza informacja na temat tego co dzieje się w kluczowych punktach jednostki. Sam system do fakturowania (poza rzecz jasna wystawieniem faktur) umożliwia gromadzenie bazy kontrahentów oraz bieżący nadzór potencjalnych zatorów finansowych. Z pomocą takiego oprogramowania łatwiej jest też przykładowo wyznaczyć poziom upustu kupieckiego.

Podczas doboru systemu do fakturowania należy zwracać szczególną uwagę na dwie kwestie: pierwsza to możliwie najbardziej przejrzysty sposób poruszania i najważniejsze – czy istnieje opcja samodzielnego zmieniania takich parametrów jak stawka VAT. Częstokroć programy tego rodzaju na stałe powiązane są z kasą fiskalną. W zaawansowanych programach rachunkowych możliwym jest robienie bilansu w wielu kształtach a także połączenie programu rachunkowego z systemem bankowości elektronicznej.