• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Z jakich powodów aluminium to tak popularny metal, które z jego odmian są najczęściej stosowane.

Jednym z najpopularniejszych metali wykorzystywanych przez człowieka jest aluminium. Pod czystą postacią co prawda najlepiej się nie prezentuje, jednak zupełnie inaczej przedstawia się to przy jego stopach.

pieniądze

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Wprowadzone w czasie procesów odlewania i wytapiania dodatki potrafią kilka razy zwiększyć wytrzymałość mechaniczną tego materiału, a poza tym zmianę właściwości uzyskać również można przy pomocy pewnych procesów produkcyjnych.

Nie wystarcza Ci ten krótki artykuł opublikowany w tym serwisie? Nie przejmuj się i sprawdź więcej tutaj, przeczytasz tam dodatkowe informacje.

Generalnie zależnie od chemicznego składu stopy aluminium można podzielić na odlewnicze i do plastycznej obróbki. Stopy odlewnicze będą mieć znacznie większy udział innych związków, jakich ilość sięgać może nawet ponad dwudziestu procent. Przeważnie stosowany w tym jest krzem, magnez, miedź i nikiel. Ten rodzaj stopów cechuje się niedużym skurczem podczas stygnięcia a jednocześnie dobrą lejnością.

Podoba Ci się ten tekst? Jeżeli masz chęć uzyskać więcej informacji, odszukaj www (http://www.sklep-wina.pl/product-pol-98-Fonseca-Porto-Tawny.html), które ma nie mniej ciekawe dane.

Za to stopy obrabiane plastycznie mają mniej dodatków, z których przeważnie stosuje się magnez, mangan i miedź. Są także stopy, które wykorzystywać można w obu typach obróbki, czyli i odlewaniu i plastycznej obróbce.

Aluminium, tak samo jak resztę metali, poddawać można wielu rozmaitym zabiegom i procesom, mającym na celu zamianę albo poprawę jego parametrów. Przykładowo aluminium anodowane przez zastosowanie nowoczesnej techniki tworzącej na powierzchni elementu pewien tlenek, ma dużo większy poziom wytrzymałości w stosunku do części, jakie takiemu zabiegowi poddane nie zostały. Przez to wytworzone takim sposobem części mają lepsze parametry, a równocześnie są także odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Kolejnym często używanym przy tym materiale zabiegiem jest szczotkowanie.

Co prawda nie daje ono jakiegoś specjalnego powiększenia wytrzymałości czy jakiś innych mechanicznych parametrów, ale znacznie wpływa na to, jak wygląda. Aluminium szczotkowane prezentuje się znacznie lepiej, niż ten sam materiał bez takiej obróbki, dodatkowo w czasie tego zabiegu z powierzchni można usunąć najróżniejsze uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia.