• ul. Kłosowa, 63-410 Ostrów Wielkopolski

Latanie dziś odznacza się bardzo dużym zainteresowaniem, jako że jest to najszybszy środek lokomocji.

Poza tym, samoloty są faktycznie bezpieczne, toteż linie lotnicze cały czas uruchamiają nowe kierunki, licząc że w ten sposób zachęcą jeszcze większą liczbę podróżujących do korzystania z uroków podniebnych podróży. Dość popularne są również tanie linie lotnicze, dzięki którym za małą kwotę ma się możliwość podróżować po całym świecie. Naturalnie, wraz z rozwojem lotnictwa, pojawiły się także kolejne usługi, takie jak odszkodowania lotnicze. W jakich warunkach należy się ubiegać o ich otrzymanie?

lot samolotem

Autor: blu-news.org

Odszkodowania przysługują głównie tym osobom, jakich loty zostały odwołane, lot był znacząco opóźniony bądź nie zostały one wpuszczone na podkład, gdyż przewoźnik sprzedał zbyt dużą ilość biletów. Rzecz jasna należy pamiętać, że tego rodzaju rozwiązania mają własne ograniczenia. Jeśli lot został odwołany z powodów niezależnych od linii lotniczych, takich jak zła pogoda lub strajki na innych lotniskach, w takiej sytuacji odszkodowania lubin nie są wypłacane. Podobnie dzieje się kiedy lot został odwołany przynajmniej 2 tygodnie przed jego planowanym terminem, ponieważ tym sposobem klienci mają czas na zabukowanie innych biletów.

Odszkodowanie nie przysługuje także w sytuacji, kiedy linie lotnicze zaoferowały podróżnemu podobny lot. Odszkodowania od linii lotniczych można otrzymać też w przypadku zgubienia lub zniszczenia bagażu klienta. Oczywiście, trzeba pamiętać, że obowiązująca kwota jest wypłacana jedynie w sytuacji, kiedy wina leży po stronie linii lotniczych, a nie bagażu (między innymi w sytuacji, gdy walizka była w złym stanie). Identycznie dzieje się, kiedy zniszczeniu ulegnie bagaż podręczny pasażera. Pasażerowie powinni zdawać sobie sprawę z tego, jakie mają prawa i konsekwentnie je egzekwować.

lot samolotem

Autor: Aero Icarus

Poinformowanie pasażerów o tym, jakie mają możliwości w razie jakichkolwiek problemów jest zresztą obowiązkiem linii lotniczych. W przypadku poważnych opóźnień nierzadko też gwarantowane są oczekującym konieczne noclegi i pożywienie. Warto pamiętać, że wysokość odszkodowania wypłacanego za opóźniony lot jest uzależniona z reguły od trasy lotu. Im jest ona dłuższa, tym odszkodowanie jest wyższe. Osoby, które skorzystają z lotu alternatywnego, otrzymają niższą kwotę odszkodowania. Należy mieć to na względzie.Więcej na: