Powinieneś przeprowadzić badanie na obecność pasożytów? Dowiedz się, czy można je zrobić w twoim mieście!

Uważa się, że pasożyty pokarmowe nie wyrządzają wielkiej krzywdy ludziom zdrowym, jednak potrafią one powodować nieprzyjemne dolegliwości wpływające na pogorszenie komfortu życia. W zależności od rodzaju pasożyta, jakim zostało się zarażonym, występują różne, uporczywe objawy. W wypadku owsików takim objawem bywa świąd, bóle brzucha, anemia, czasem owsiki powodują również zapalenie dróg rodnych i moczowych. U osób borykających się z glistą ludzką może występować: bezsenność, rozdrażnienie, normalne są także choroby oskrzelowe, mdłości i biegunka. W sytuacji, gdy podejrzewa się, że złe samopoczucie może być spowodowane obecnością pasożytów w układzie trawiennym, należy udać się do laboratorium oraz zrobić stosowne badanie.
Jak wykonuje się takie badanie?
Badanie na zarażenie pasożytami wykonuje się z kału. Pomaga ono wykryć zarówno obecność samych pasożytów, jak także ich jaj. Aby wykonać tego rodzaju badanie > badanie i certyfikacja artykułów agd, trzeba zakupić w aptece specjalny pojemniczek do przenoszenia materiału, a następnie umieścić wewnątrz cząstkę odchodów. Materiał powinien być pobierany z wyparzonego naczynia lub papieru toaletowego, nie wolno pobierać próbki z sedesu, ponieważ woda i detergenty obecne w muszli potrafią zafałszować wyniki. Próbkę kału należy szybko dostarczyć do laboratorium analitycznego, a jeśli nie ma takiej możliwości, można przechowywać ją w warunkach chłodniczych. W licznych przypadkach zaleca się powtórzenie analizy w odstępstwie kilku dni, gdyż jedno badanie nie daje 100% pewności.
Badanie na obecność pasożytów w kale można przeprowadzić w laboratorium analitycznym w każdym mieście. Jeżeli mieszkańców województwa dolnośląskiego interesuje badanie na pasożyty wrocław (polecana witryna) będzie optymalnym miejscem, by zawieźć materiał do badania. Przed przeprowadzeniem badania dobrze jest wejść na witrynę internetową danego laboratorium i zapoznać się ze wskazówkami tyczącymi pobierania próbek i sposobem ich przechowywania. Dzięki temu można lepiej przyszykować się do analizy, jak również oswoić się z procesem badania.