Plusy elektrod wykorzystywanych do pomiaru ph. Co warto widzieć?
Bez wątpienia nie są to elementy tanie, ale przy zachowywaniu obowiązujących zasad dotyczących eksploatacji elektrod można bezpiecznie stosować je przez nawet wiele lat. Właściwie każde laboratorium badawcze wykorzystuje elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody służące przeprowadzeniu pomiarów odczynu mieszaniny lub produktu jest jednym z najbardziej podstawowych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium. Co prawda, zarazem w laboratoriach analitycznych, jak i przy procesach produkcyjnych tego rodzaju zabiegi są z każdym rokiem coraz bardziej zautomatyzowane, niemniej możemy spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze przez dłuższy czas będą wykorzystywane przez chemików.
Powiązany artykuł –

To proste w budowie urządzenie sprawia, że możemy na przykład zadecydować o dopuszczeniu produktu do sprzedaży lub nie. Z udziałem tak zwanego ph – metru możemy też określić, czy osoba poddająca się badaniom ma płyny ustrojowe o prawidłowym odczynie czy też nie. Nic więc dziwnego, że tego typu urządzenia są chętnie stosowane.

Pomiar mętności i odczynu konkretnej substancji jest niezwykle prosty, a czas realizowania tego rodzaju badania jest bardzo krótki. Dzięki temu możemy w szybki sposób uzyskać satysfakcjonujące nas wyniki. Pomiar ph z udziałem elektrod ma różne zalety, ale najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze tego typu metody spośród innych dostępnych metod analitycznych jest potwierdzona badaniami skuteczność i wiarygodność przeprowadzanych pomiarów. Pomiar mętności a także pomiar ph za pomocą zazwyczaj elektrody szklanej to jedne z częściej realizowanych rutynowo operacji w laboratorium chemicznym, niezależnie od branży.
Źródło –
Obecnie konkurencja na rynku producentów tego typu asortymentu nie jest znaczna, w związku z czym ceny urządzeń stosowanych do pomiaru ph są najczęściej wyższe i na zakup nowego, fachowego sprzętu stać jedynie laboratoria znajdujące się w dobrej kondycji finansowej.