Czym jest ściąganie długów i jakie prawa przysługują dłużnikowi

Kredyty, „chwilówki” – coraz to więcej Polaków zadłuża się w rozmaitych instytucjach. Wszystko jest dobrze, dopóki spłacamy raty na czas, gorzej, gdy zaczyna brakować pieniążków na punktualne oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, gdy zgłosi się do niego firma windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Czym jest windykacja oraz jakie są jej rodzaje? Na początek chcę objaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornika.

należności

Autor: Daniel Deppe
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż główny ich zamiar wydaje się być ten sam – czyli odebranie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkiem innych prawach. Windykacja wierzytelności to rodzaj mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka udzieliła pożyczki (kliknij: więcej o windykacji wierzytelności na Zawżdy opiera się na dialogu. Windykator, reprezentujący konkretną osobę albo firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika ( jak robi to egzekutor), tylko czyni wszystko, by dobrowolnie parafował on ugodę. Dzięki temu w większości wypadków udaje się wypracować kompromis, uwzględniający potrzeby a także możliwości obydwu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba potrzebująca odebrać swe pieniądze, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W mnogości przypadków wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze pomniejszone rzecz jasna o prowizję. Jest to praktyczne, albowiem nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. Najczęściej stosowane są dwa warianty windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień a także systematycznym przypominaniu dłużnikowi, iż powinien zwrócić należne pieniądze, sądowa – kiedy polubowna windykacja nie zadziała, firma windykacyjna SAF SA kieruje sprawę do sądu. Wówczas ten może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy już egzekutor.

Jeżeli wykorzystana w niniejszym tekście narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu prawa autorskie w internecie inne tego typu posty – one odnoszą się do analogicznej tematyki.

windykacja

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika za każdym razem najlepszym podejściem jest windykacja polubowna, dlatego że istnieje szansa, aby się dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze jest mieć na względzie, iż zarówno wierzycielowi, jak również reprezentującej go jednostce windykacyjnej, finalnie zależy na odzyskaniu funduszy – będą zatem robić wszystko, aby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga.

Nie możesz się doczekać następnych interesujących treści na ten temat? Mamy do Ciebie fantastyczną informację – kliknij w ten link i rozkoszuj się tekstem.

Osoba zadłużona nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do domu.

, , ,

Related posts

Jak wykorzystać narzędzie youtube w nowoczesnym marketingu

Youtube. Szerokie okno na świat. Skarbnica informacji, promocja własnego „ja” i własnych talentów. Od pewnego czasu to także fantastyczna popularyzacja własnej działalności. Wiedzmy, że prowadzenie własnego kanału filmowego na tym serwisie, nie jest ani drogie ani skomplikowane.

Odzież służbowa staje się wyznacznikiem prestiżu, zatem w bankach oraz pensjonatach pracują odpowiednio ubrani podwładni

Schludny wygląd i uśmiechnięta twarz nierzadko decydują o pomyślnym przebiegu rekrutacji, przykładowo na stanowisko asystentki. Pomimo tego że w anonsach według obowiązującego prawa nie wolno stosować takich zwrotów jak miła aparycja albo wiek do 30 lat, to są stosowane nagminnie. Zresztą ten fakt nie zaskakuje, gdyż pracownik, który ma styczność z nabywcą jest pierwszym i jednocześnie najważniejszym reprezentantem danej firmy.

Nowoczesna forma reklamy, która dojdzie do wielu osób – telebim LED

W współczesnych czasach możemy wyróżnić dużo różnych form reklamy, z jakich jedne cieszą się większą, zaś inne mniejszą skutecznością. Niemało firm i przedsiębiorców decyduje się dziś na reklamę wyświetlaną na telebimach. Jeżeli zależy Ci na skutecznej i udanej reklamie, jaka w łatwy sposób dotrze do wielkiego grona odbiorców to bezsprzecznie telebim będzie dla Ciebie właściwy.

Latest posts

Wydajny reklama w teraźniejszych czasach

Jeżeli jesteś właścicielem bądź menadżerem wysokiego szczebla jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, to świetnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak ogromna konkurencja panuje we wszystkich sektorach gospodarki, co wiąże się nade wszystko z istotą wolnorynkowego ustroju gospodarczego. W momencie, kiedy tak naprawdę każdy może rozpocząć działalność gospodarczą, kompletnie naturalne jest to, że tak wiele podmiotów gospodarczych oferuje taki sam wyrób tudzież usługę. To właśnie bezpośrednio przekłada się na to, iż dosłownie wszystkie firmy muszą ze sobą konkurować o każdego kolejnego klienta. Nie jest to takie proste, jak mogłoby wyglądać, o czym przekonało się już mnóstwo przedsiębiorców. Kiedy osiągniemy wysoką jakość produktu, to zostaje nam tylko marketing, a zatem jego rozreklamowanie albo promocja wśród potencjalnych odbiorców.

Jak wykorzystać narzędzie youtube w nowoczesnym marketingu

Youtube. Szerokie okno na świat. Skarbnica informacji, promocja własnego „ja” i własnych talentów. Od pewnego czasu to także fantastyczna popularyzacja własnej działalności. Wiedzmy, że prowadzenie własnego kanału filmowego na tym serwisie, nie jest ani drogie ani skomplikowane.

W jaki sposób efektywnie szukać noclegów w letnich miesiącach w Polsce

Udając się na wakacje, jeżeli się wszystko planuje samemu a nie z biurem podróży, trzeba zadbać o odpowiednie noclegi. Latem najbardziej popularnymi miejscami na spędzenie wolnego czasu są głównie miejscowości nad Bałtykiem i na Mazurach. W słoneczne, upalne dni w większości takich miejsc ciężko znaleźć trochę wolnego miejsca na plaży, są tam także doskonałe warunki do uprawiania wodnych sportów.