Na jakie studia pójść?

Wybór studiów, na jakich chcemy się kształcić zwykle wiąże się z większą ilością stresu i ryzykiem, że nie uda nam się dostać na wymarzony kierunek lub też nie będziemy mogli znaleźć zawodu po ukończeniu edukacji. Sytuacja na rynku pracy zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie za kilka lat jednak na pewno można zauważyć pewną tendencję. W naszym kraju spotykamy się z dość trudną sytuacją na rynku pracy. Bez wątpienia o wiele korzystniej mają osoby, które ukończyły profile techniczne, gorzej z kolei mają humaniści, których w Polsce nie docenia się i nierzadko nie widzi się tego, jak są oni ważni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Egzystujemy skupiając się na codzienności, myślimy o aktualnych potrzebach i koncentrujemy się głównie na materialnym dobrobycie, nierzadko nie dbając w ogóle o rozwój intelektualny i duchowy. To buduje często podziały pomiędzy ludźmi nastawionymi na różniące się między sobą profile zawodowe i w konsekwencji zamiast tworzyć coś wspólnie, wytykamy sobie swoje wady.

Masz ochotę zgłębić więcej informacji na omawiany temat? Więc odsyłam do linka, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu wiele interesujących informacji opisujących przedstawiany wątek.

Już więc samo postanowienie, poziomie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie wymagało od nas dużej rozwagi. Nie możemy jednak zapominać także o własnych marzeniach i zainteresowaniach.

W rzeczywistości to one muszą stać na piedestale i determinować nasze postanowienia. W ciężkiej sytuacji na rynku pracy należy jednak brać pod uwagę jeszcze inne czynniki. Przede wszystkim musimy postawić sobie pytanie, co nas najmocniej fascynuje. Nie bójmy się wskazać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie będą się wiązały z pracą, ale na przykład z wypoczynkiem. Marzenie związane z podróżami po świecie mogą być do zrealizowania właściwie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko stosownie wcześniej będziemy parli w tym kierunku. Bez wątpienia świetnym wyborem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Wybór takiego kierunku jest bezpośrednio związany z wyjazdami, ponadto umożliwia znalezienie pracy w miejscowościach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mieć możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo dodatkowo biorą pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy, nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, gdzie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tej branży.

,