Walka z insektami i gryzoniami w budynku mieszkalnym

Krótsze dni i przenikliwy wiatr zapowiadają jedno: zbliża się jesień. Cóż, nasz budynek mieszkalny jest tak samo przyjemny i ciepły dla domowników, jak i dla ”gości” z zewnątrz – owadów oraz gryzoni. Przespacerujmy się po obejściu naszego domu w poszukiwaniu ukrytych siedlisk owadów i innych szkodników (myszy, szczurów). Szkodniki poszukują przeważnie kryjówek, w których znajdują jedzenie i schronienie – miejsc, w których będą odpoczywać, rozmnażać się i chronić przez drapieżnikami.

drewno narażone na szkodniki

Autor: Konrad Gruza
Należy skontrolować więc rynny i odpływy (nagromadzony w nim materiał może być skupiskiem owadów), pozbądźmy się nieczystości wokół domu, gromadźmy drewno opałowe poza murami dom (w bezpiecznej odległości od budynku mieszkalnego), trzymajmy pojemniki na śmieci z dala od domu a także zagrabmy suche liście z trawników. w walce z owadami warto też zmienić oświetlenie zewnętrzne i zrezygnować ze zwykłych żarówek na rzecz żółtych lamp sodowych.

Często, mimo zachowanej ostrożności, i tak docierają do naszego domu pasażerowie na gapę. Są to na przykład owady-szkodniki, które sami transportujemy do domu z drewnem kominkowym. Większość z tych stworzeń nie stanowi zagrożenia dla nas i naszego domu, jednak powinniśmy unikać przyprawiających o gęsią skórkę niespodzianek mających związek z ich obecnością. Zwalczanie szkodników drewna należy zlecić firmie, która błyskawicznie, skutecznie i stosownie zareaguje na nasz problem – na przykład RATMAR. Firmy takie, zajmują się nie tylko dezynsekcją i dezynfekcją, ale i deratyzacją. W skrócie są to tzw. usługi ddd.

W sklepach znajdziemy bogatą grupę środków do walki ze szkodnikami, jednak przy większej ich liczbie – nieuniknione jest zdanie się na profesjonalistów. Zwłaszcza, jeśli stanowią zagrożenie dla człowieka czy zwierząt domowych, jak ma to miejsce w przypadku szczurów czy myszy. Gryzonie te, mają zdolność rozprzestrzeniania chorób, które są, wspólne dla nich i dla człowieka, dlatego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć zagrożenia dla naszego zdrowia wynikającego z obecności gryzoni i wybrać usługi ddd (polecana firma). Jeżeli pojawią się obawy, zlecenie przeprowadzenia deratyzacji jest konieczne.

,