Przeznaczenie stali Hardox

Stal, zatem mieszanina żelaza z węglem, w zależności od ilości węgla bądź obecności innych pierwiastków, może posiadać różne właściwości fizyczne. Dlatego jest to produkt powszechnie wykorzystywany w gospodarce. Atutami stali są m.in. jej trwałość na zmienną temperaturę i rozciąganie. Najszerzej wykorzystywana jest ona w przemyśle budowlanym. Przykładem może być stal konstrukcyjna Hardrox. Części stworzone z tego rodzaju stali służą m.in. jako elementy zbrojenia budynków.

Gięcie profili stalowych

Autor: U.S. Army Corps of Engineers

Bez zastosowania stali nie byłyby one tak trwałe i bezpieczne, nie zdołałyby znosić wielkich obciążeń. Nie można byłoby przykładowo wznosić wielkich budynków ani budować hal fabrycznych które muszą często wytrzymać znaczne obciążenia mające związek z ciężarem maszyn, lub napięcia spowodowane drganiami. Wykorzystanie stali wymaga nadania jej różnorodnych kształtów. Sposobów nadawania kształtu elementom stalowym jest sporo, przykładowo może to być cięcie laserem. Czasem jednak proces techniczny wymaga, by fragment który potrzebujemy kształtować nie był rozcinany. Ze wsparciem wtedy nadchodzi nam gięcie stali.

Można to robić na ciepło lub na zimno bądź na ciepło. Przykładem gięcia HML Nosewiczstali może być walcowanie, to znaczy nadawanie arkuszowi stali przydatnego układu poprzez wywieranie ucisku walcem albo prasą. Inną metodą zmiany formy stali będzie klasyczne obkuwanie. Proces ów wykorzystywano niegdyś w produkcji mieczy , lub po prostu do robienia podków jak też innych przedmiotów codziennego użytku.

Obecnie wykorzystuje się i inne sposoby obróbki stopów żelaza. W przemyśle samochodowym gięcie stali przeprowadza się metodą odciskania. Umożliwia to w prosty sposób uzyskać bardzo skomplikowane formy dzięki użyciu różnorodnego rodzaju form. Tym sposobem możemy wyprodukować seryjnie identyczne fragmenty, co powoduje zmniejszenie kosztów produkcji. Rzecz jasna w produkcji samochodów stosowane jest także kucie http://technicast.pl/odkuwki-matrycowe. Dobre przykłady tutaj: .

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann

Elementy kształtowane tą metodą to na przykład tłoki. Gięcie stali wykorzystywane jest także w wytwórczości narzędzi rolniczych. Do ich wyprodukowania wykorzystuje się najczęściej stal Hardox o powiększonej wytrzymałości na tarcie. Z podobnej stali wytwarza się np. lemiesze oraz inne części do maszyn wykorzystywanych w rolnictwie.

, , , , , , ,