Do czego ludziom konieczny jest rozwój osobisty i czy można nie chcieć się rozwijać?

Po co mi rozwój osobisty? To zapytanie koresponduje z inną istotną refleksją – po co w ogóle żyjemy? Dokąd wiedzie ta droga? Jedni powiedzą – do szczęścia, drudzy do kariery, sukcesu, pieniędzy, poświęcenia dla drugich. Zdaje się jednak, że dużo prawd zaczerpniętych z doświadczeń rozwoju ludzkiego gatunku, różnych religii i filozofii pokazuje, że na pewno procesy kierujące naszym życiem skłaniają nas do wkroczenia na jakiś inny – wyższy niż dotychczasowy poziom funkcjonowania, zbliżający nas do zdobycia pełni, wewnętrznej całości, a co za tym idzie, do doświadczenia odczucia spełnienia,satysfakcji, a częstokroć też swoistego szczęścia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Mogłoby się wydawać także, że mamy sposobność dokonania wyboru – będę się rozwijać lub nie.

Jeśli zastosowana w niniejszym artykule narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tutaj (https://www.programylojalnosciowe.pl/aktualnosci/ultimo-programy-lojalnosciowe/) inne tego rodzaju wpisy – one odnoszą się do pokrewnej problematyki.

Lecz pod tym względem nie mamy alternatywy – życie tym, co nam dostarcza – samo z siebie będzie pchać nas w swym kierunku, a my obierając świadomie ścieżkę rozwoju możemy z nim współpracować, pomagając temu procesowi pełniej się wyrażać, lub opierając się jemu, wieść życia jako pełnego przeciwności, wymierzonego w nas, krzywdzącego i niesprawiedliwego. Jeśliby poczucie satysfakcji, spełnienia, odczucia, że życie nam sprzyja, uznać za wskaźniki znajdowania się na drodze świadomego rozwoju, to odczucia krzywdy, zmagań, rozczarowania, niesprawiedliwości byłyby wskaźnikami zahamowania owego procesu.

Nie trzeba jednak ulec złudzeniu, że rozwojowe jest to, co uważamy za przyjemne i satysfakcjonujące, a skierowane przeciwko niemu to, co trudne, nieprzyjemne, napawające lękiem. O nasz rozwój osobisty nie zadba psycholog. Nie decyduje rodzaj wydarzeń, które nas spotykają, tylko nasza postawa wobec nich, zwłaszcza ta, która ukierunkowana jest na współdziałanie z procesem życia, rozumienie jego wskazań, wykorzystywanie praktyk do uczenia się, wspieranie i budowania siebie. Rozwój jest więc jest nieubłagany, możemy tylko spowalniać lub przyspieszać jego szybkość.

psycholog

Źródło: flickr.com

Doświadczenia wielu ludzi ukazują też, iż szukając sytuacji i doświadczeń przybliżających nas do źródeł tej mocy zdarza się, że przeżywamy to, gdy bezpośrednio napotkamy na coś, w czym jest sama moc życia. Taki stan na przykład, gdy zobaczymy coś naprawdę cudownego, gdy udało nam się wykonać trudne zadanie, zakończyć jakąś ważną dla nas pracę, osiągnąć cel, kiedy nas za coś pochwalono, gdy zjedliśmy coś naprawdę dobrego, jeszcze lepiej – dobrego i wyszukanego, gdy udało nam się z kimś spotkać – porozumieć, porozmawiać, dotknąć czegoś realnego i istotnego w kontakcie, gdy „nasi wygrali”, gdy się w jakiejś słusznej sprawie ukończonej efektem zmęczyliśmy, gdy byliśmy na łonie przyrody wdychając jej woń, gdy dostaliśmy niespodziewany zastrzyk gotówki akurat w momencie, gdy mogliśmy dzięki niej zaspokoić jakiś upragniony od dawna cel.

Zobacz dodatkowo – zajęcia dla seniorów Warszawa

, ,

Related posts

Sprawne narzędzia do fakturowania

Jednym z najbardziej zasadniczych działów w każdej firmie jest rachunkowość. W podręcznikach ekonomicznych charakteryzuje się ten dział przedsiębiorstwa jako "układ krwionośny" - dostarcza on wszelkich danych o aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Oczywiście nie w każdej działalności funkcjonuje osobny dział finansowy.

Koniec z odręcznym wpisywaniem faktur

Wygoda jest w dzisiejszych czasach szczególnie istotna, również w świecie księgowości. Pojawia się mnóstwo udogodnień dla specjalistów, którzy ochoczo z nich korzystają. Wśród faktur prosto jest się pogubić, jednak wystarczy zastosować odpowiednie akcesorium i od razu prościej wprowadzać wszystkie dane, ale i całość zorganizować. Rozwiązania profesjonalne, jakie ułatwiają skanowanie faktur w szczególnym stopniu, zostały przygotowane z użyciem nowoczesnych technologii.

Prowadzenie każdej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami

Niektóre jak się okazuje mogą być rozciągnięte w czasie niekiedy na kilkadziesiąt lat, o czym niejeden właściciel firmy nawet nie ma świadomości. Tymczasem nasze przepisy szczegółowo określają, przez jaki czas i w jakiej formie należy archiwizować daną dokumentację, a niewypełnianie tego obowiązku zakończyć się może dla właściciela firmy kosztownymi konsekwencjami. W przypadku akt pracowniczych ten okres wynosi kilkadziesiąt lat, i jest to konieczne do tego, żeby pracownicy mieli możliwość w przyszłości otrzymać informacje potrzebne do wyliczenia emerytury. Wiele firm trzyma wszystkie dokumenty w lokalu firmowym.

Najistotniejsze rozporządzenia z tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy

Wszystkie najbardziej znaczące regulacje z tematyki bhp muszą bez wątpienia poznać specjaliści, jacy się tym zajmują. Na dodatek, każdy bez wyjątku właściciel firmy też zobowiązany pozostaje do tego, by dbać o bezpieczeństwo osób, które zatrudnił na obszarze własnego zakładu.

Latest posts

Wydajny reklama w teraźniejszych czasach

Jeżeli jesteś właścicielem bądź menadżerem wysokiego szczebla jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, to świetnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak ogromna konkurencja panuje we wszystkich sektorach gospodarki, co wiąże się nade wszystko z istotą wolnorynkowego ustroju gospodarczego. W momencie, kiedy tak naprawdę każdy może rozpocząć działalność gospodarczą, kompletnie naturalne jest to, że tak wiele podmiotów gospodarczych oferuje taki sam wyrób tudzież usługę. To właśnie bezpośrednio przekłada się na to, iż dosłownie wszystkie firmy muszą ze sobą konkurować o każdego kolejnego klienta. Nie jest to takie proste, jak mogłoby wyglądać, o czym przekonało się już mnóstwo przedsiębiorców. Kiedy osiągniemy wysoką jakość produktu, to zostaje nam tylko marketing, a zatem jego rozreklamowanie albo promocja wśród potencjalnych odbiorców.

Jak wykorzystać narzędzie youtube w nowoczesnym marketingu

Youtube. Szerokie okno na świat. Skarbnica informacji, promocja własnego „ja” i własnych talentów. Od pewnego czasu to także fantastyczna popularyzacja własnej działalności. Wiedzmy, że prowadzenie własnego kanału filmowego na tym serwisie, nie jest ani drogie ani skomplikowane.

W jaki sposób efektywnie szukać noclegów w letnich miesiącach w Polsce

Udając się na wakacje, jeżeli się wszystko planuje samemu a nie z biurem podróży, trzeba zadbać o odpowiednie noclegi. Latem najbardziej popularnymi miejscami na spędzenie wolnego czasu są głównie miejscowości nad Bałtykiem i na Mazurach. W słoneczne, upalne dni w większości takich miejsc ciężko znaleźć trochę wolnego miejsca na plaży, są tam także doskonałe warunki do uprawiania wodnych sportów.