8 sposobów, jak unikać zatrucia tlenkiem węgla

Jest bezzapachowy, bezbarwny i niebezpieczny, zjawia się cicho i bez uprzedzenia może zabić. Tlenek węgla, czyli czad, to potężne zagrożenie w każdym budynku. Warto wiedzieć, jak powstaje, jakie wyzwala objawy i jak powinniśmy działać, gdy odnajdziemy osobę zatrutą czadem.

Jak wspomnieliśmy we wstępie czad jest bezbarwny, nie ma zapachu, więc określany jest przez straż pożarną „cichym zabójcą”. zjawia się znienacka i może pozbawić nas życia, ale na szczęście można z nim podjąć walkę. Dostaje się przed układ oddechowy, aby w następnym etapie przewędrować szybką drogę do krwi. Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny? Wszystko to przez jego łatwość wiązania się z hemoglobiną która jest we krwi. Jest 250 do 300 razy mocniejsza niż w przypadku tlenu, co skutkuje tym, że normalne dystrybuowanie tlenu jest stanowczo zmniejszone. dlatego właśnie brak tlenu w narządach i przeważnie zgon.

Skąd bierze się tlenek węgla? najczęstsze miejsca, z którym może się wywodzić to: przewód kominowy, który jest niedostatecznie, spaliny z garażu, jeśli nie skutecznego odpływu spalin.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to fantastycznie – dalsze newsy odkryjesz w następnym niebywale zajmującym artykule.

Brak wentylacji (lub|albo słaba|niewystarczająca wentylacja (smartvent.pl/)) w domu, gdzie, takie jak kominek, piec i podgrzewacz wody.

oznaki zatrucia tlenkiem węgla, to: ogólne znużenie, bóle głowy, senność, duszność, kłopoty z oddychaniem. Jeśli znajdziesz taką osobę powinieneś jak najszybciej zareagować. najważniejsze to: pootwieraj wszystkie okna i drzwi, wynieś osobę poszkodowaną na świeże powietrze, dobrze jest również trochę poluzować ubranie (lecz nie rozbierać osoby zatrutej, ponieważ ulegnie przemarznięciu). Jeśli reanimowana osoba nie oddycha musisz zacząć robić sztuczne oddychanie i masaż serca. I miej na uwadze, zawsze zawiadom właściwe służby: pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Gaśnica

Autor: Pratheesh Prakash

I bardzo istotna wiadomość na koniec. Ogólnie, ochronę przeciwpożarową, do której zalicza się także walka z tlenkiem węgla regulują odpowiednie przepisy, które przekazywane są poprzez ppoż warszawa. Dla wszystkich chętnych, przedsiębiorców, dla osób, które mają swoje działalności gospodarcze i chcą dopilnować wszelkich czynności przeciwpożarowych, organizowane są szkolenia ppoż warszawa. W wielu miastach, nie tylko w tych dużych z Warszawą na czele.

Warto zapoznać się z ofertą takich szkoleń i generalnie poczytać trochę więcej o ochronie przeciwpożarowej. Na co dzień, bowiem o tym nie myślimy, ale w każdej chwili możemy znaleźć się w opałach (dosłownie i w przenośni) i jedyną w takim momencie dla nas szansą będzie właściwa reakcja, zgodna z najlepszymi praktykami ochrony przeciwpożarowej.

, , , , , ,