Najważniejsze rzeczy na temat ISO – czym jest oraz jakie standardy ISO można w dzisiejszych czasach wyszczególnić

Czy spotkałeś się kiedyś z takim określeniem jak ISO? Potencjalne jest to, iż pojęcie to jest Ci absolutnie obce, wskutek tego w tym artykule postaramy się w krótki, jednak treściwy oraz trzeźwy sposób wyłożyć czym tak właściwie jest ISO i co znaczy to pojęcie.

Mówiąc krótko ISO jest to norma zarządzania środowiskowego. Obecnie zdołamy wyszczególnić kilka ze standardów ISO – przejdź po tym linku -, jednym z nich jest ISO 14001.
W roku 1992 po raz pierwszy pozostał opublikowany standard, jaki dotyczył zarządzania środowiskowym – został on określony jako BS 7750. Oczywiście nietrudno się domyślić, iż to właśnie ISO 14001 stał się w następnej kolejności jego godnym następcą.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza

Standard ten został przez inne państwa bardzo szybko zatwierdzony, dzięki czemu mógł począć ogromnie prężnie się kształtować. Pożądane byłoby nadmienić, iż przekazano aż 111000 certyfikatów normy ISO (więcej info) 14001 na terenie 138 państw na rynku międzynarodowym (moja strona). Rzecz jasna miało to miejsce w ustalonych latach, a konkretniej w latach 1996 do 2005. Bez wątpliwości był to nadzwyczaj duży efekt. Współczesna norma ISO została wydana w roku 2004, z kolei rok później, to znaczy w 2005 roku została oddana polska wersja. Polską wersję opublikował Polski Komitet Normalizacyjny. PKN jest to krajowa jednostka, która pełni ogromnie ważką funkcję. Współcześnie zajmuje się wieloma istotnymi zadaniami, miedzy innymi sprawami budżetowymi. Niezwykle istotny jest dodatkowo skład PKN, jaki odpowiedzialny jest za konkretne funkcje oraz zadania. W skład PKN wchodzi między innymi prezes, Rada Normalizacyjna oraz Komitety Techniczne. Zapraszamy do dalszej lektury na stronie: PKN prężnie działa i funkcjonuje nie tylko na rynku krajowym, lecz także na rynku międzynarodowym, niewątpliwie powinno się wspomnieć, że w dzisiejszych czasach PKN jest pełnoprawnym i uznanym członkiem Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki CENELEC – skocz.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat PKN to naturalnie dużo niesłychanie intrygujących oraz pożytecznych informacji odszukasz w Internecie na stronach internetowych, jakie są poświęcone tej tematyce.

, ,