Zarządzanie projektami to sporo odpowiedzialności, ale i satysfakcjonujące wyzwania. Jaki powinien być kierownik projektu?

Każdy, kto się tym zajmuje zdaje sobie sprawę, jak istotny jest rozwój i samodoskonalenie. Stąd także szkolenia zarządzanie projektami cieszą się wielkim zainteresowaniem. Przybywają na nie zwłaszcza ludzie już z dużym doświadczeniem, którzy chcą być jeszcze bardziej biegli w tym, co robią.
Zarządzanie projektami to specjalizacja, której priorytetem jest najbardziej skuteczne osiąganie celów projektów. Nie byłoby to jednocześnie tak skuteczne, gdyby nie jednoczesna neutralizacja wpływu ryzyka i różnych ograniczeń. Zarządzanie projektami to także kreowanie solidnej motywacji zespołu projektowego i najlepszą komunikację pomiędzy beneficjentami projektu (-> tutaj). Bardzo istotne jest, aby mieć odpowiednią wiedzę – najważniejsza z nich to praktyczna wiedza o tym, jak wyeliminować ryzyko porażki, i to na każdym etapie cyklu życia projektu.

Tego typu ryzyko może się zjawić w każdym projekcie, kiedy pojawia się niemożliwość wyeliminowania niepewności, która jest związana z przyszłymi wydarzeniami. Występują one na każdym etapie projektu, a najczęściej biorą się z dynamiki komunikacji między uczestnikami, różne wydajności zespołów projektowych, innych wytycznych otoczenia zewnętrznego i złego planowania. W tej dziedzinie bardzo istotny jest właściwy zakres uprawnień. Liczą się również odpowiedzialność i właściwe kompetencje.
Pragniesz zgłębić poza tym inne pokrewne posty, ale nie wiesz, w którym miejscu je znaleźć? Bez obawy – zobacz więcej w tekście.
Kierownik projektu musi odznaczać się tego typu cechami, bo uczestniczy on bezpośrednio w cyklu zarządzanie projektem, czyli panuje nad koordynacją zadań projektu, powinien umieć utrzymać motywację całego projektowego teamu, co przyczynia się mocniej do realizacji określonych celów.