Przyjście na świat potomka to najpiękniejszy moment i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna matka uzna, że pierwszy rok brzdąca bywa niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Jest to czas, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi jedynie o karmienie i przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swoim słoneczku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym.

Zaintrygował Cię nasz wpis? W takim razie kliknij w link do serwisu kancelaria adwokat wrocław i ciesz się innymi faktami. W razie jakiś wątpliwości – zwróć się do nas.

Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne jest to, by wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego szkraba. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być także niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najgorszym przypadku dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało która kobieta teraz zarabia najmniejszą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś można również liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.

, , ,