Jakie są zadania osoby zatrudnionej na stanowisku młodszy księgowy?

Anglojęzyczna nazwa etatu Accountant odnosi się do etatu wykonywanego w centrach usług księgowych typu SSC/BPC. Pracujący tam księgowi mogliby specjalizować się w jednym z trzech sposobów stosowanych w księgowości.

junior accountant

Autor: Cory M. Grenier
Chodzi dokładnie o RTR, PTP oraz OTC. Jeśli chodzi o przedział obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku Junior Accountant, to w przypadku RTR, zatem Records To Report, to czynności wiążące się z tzw. „zamykaniem miesiąca” oraz sporządzaniem różnorodnych sprawozdań finansowych czy raportów okresowych. Kolejnym zadaniem jest wykonywanie księgowań w głównej księdze. Konieczne jest także prowadzenie rejestru środków trwałych, czy rozliczeń międzyokresowych, itp. Następnym zadaniem pracownika na tym stanowisku jest konsolidacja i potwierdzanie sald czy transakcji w spółkach grupy. Jeżeli chodzi o obszar OTC, zatem Order to Cash, to zadaniami pracownika jest m.in. księgowanie wyciągów bankowych i logowanie płatności przychodzących, utrzymywanie kontaktów z klientami łącznie z monitoringiem należności i uzgadnianie sald rozrachunkowych. Pozostałe obowiązki to utrzymywanie kontaktu z pracownikami działu sprzedaży.
malowidło - firma

Autor: Gobierno Aguascalientes
Kulinarny kalejdoskop Zurychu

Autor: Sigma International
Źródło: Sigma International
Jeśli chodzi o czynności specjalisty pracującego na szczeblu PTP, czyli Purchase to Pay, to są to takie czynności jak: konsolidacja finansowa faktur od dystrybutorów i tworzenie pojedynczych płatności, podtrzymywanie kontaktów z dostawcami razem z dozorem terminów płatności, podtrzymywanie kontaktów z pracownikami z sekcji zakupów.

Pracownik zatrudniony na etacie Junior Accountant może na awans na stanowisko Senior Accountant na poziomie BPO/SSC, natomiast jeżeli ma właściwe zdolności do zarządzania pracownikami i zna specyficzność procesu, za który jest odpowiedzialny, to może kontynuować ścieżkę zawodową na stanowisku samodzielnego księgowego – jeżeli opanował już wiedzę z przedziału pełnej księgowości.

, ,